Babišovo „Czechia First“ se nám může vymstít. Protekcionismus je hrou bez vítězů

Češi, utrácejte doma, kupujte domácí zboží! Tak včera na tuzemské zákazníky apeloval premiér Andrej Babiš ve víře, že to pomůže nastartovat koronavirem oslabenou ekonomiku. Pokud se vám to zdá jako logická úvaha, věřte, že se nám to brzy může vymstít. Stejná rétorika totiž zní i v dalších státech, což prošlapává cestu ekonomickému protekcionismu. A na něj by Česko jako malá a extrémně otevřená ekonomika doplatilo mnohem víc než ostatní.

„Proč bychom neměli podporovat naši ekonomiku, když to ostatní dělají? Jak bychom pak mohli konkurovat německým a rakouským firmám, kdybychom naše nepodpořili? Kde by byla zaměstnanost, živnostníci?“ ptá se ve čtvrtečním rozhovoru pro MF Dnes předseda vlády Babiš. Jeho úvaha na první pohled může dávat smysl: Pokud budou lidé utrácet peníze za české zboží a služby, podpoří tím přeci tuzemskou ekonomiku, která se o to rychleji zotaví z koronavirového otupění.

Při bližším pohledu se ale celý koncept „Czechia First“ začíná rychle hroutit. Prošlapává totiž cestu ekonomickému protekcionismu, na který by Česko jako malá a extrémně otevřená ekonomika mohlo šeredně doplatit. Pokud se stejným principem budou řídit i okolní země – a v Evropě i za Atlantikem apel na preferování domácích výrobků a služeb hlasitě zaznívá – bude to bolet mnohem více nás, než je. Pokles našeho exportu totiž zvýšená domácí poptávka nevykompenzuje.

Zůstávám, protože epidemie není za námi. Neuzavřít doly v Karviné byla chyba, říká Prymula

sinfin.digital