Bartoš pohodlně obhájil post předsedy Pirátů. Ve druhém kole porazil Wagenknechta

Navzdory rozčarování z volebních výsledků, které pro Piráty loni na podzim skončily pohromou, si členové strany do svého čela opět zvolili stávajícího předsedu Ivana Bartoše. Dlouholetý lídr strany ve dvoukolové volbě s přehledem porazil své vyzývatele: Davida Witosze, Lukáše Wagenknechta a Janu Michailidu. Do druhého kola spolu s Bartošem postoupil Wageknecht, Bartoš v něm obdržel 662 hlasů, pro Wagenknechta hlasovalo 265 členů strany. Bartoš už předtím uznal, že sněmovní volby skončily pro Piráty neúspěchem. „Nic tím ale nekončí,“ burcoval spolustraníky.

Podle Bartoše musí nyní Piráti napnout všechny síly k tomu, na co se roky připravovali. „Měnit ve vládě věci pro občany České republiky,“ zdůraznil Bartoš, který je v čele strany se dvěma přestávkami už více než deset let. Volební neúspěch v koalici se Starosty a nezávislými označil za dílčí porážku, která podle něj ale není finální. „Strana roste a učí se,“ nepochybuje Bartoš.

Piráti podle něj musí ve vládě stavět na odbornosti a odvaze. „Musíme razit myšlenku svobodné a moderní země,“ dodal předseda Pirátů ve své nominační řeči s tím, že situace je sice těžká, Piráti se podle něj ale musí zvednout a bojovat. Po Bartošovi se slova ujal první z jeho vyzývatelů, ostravský radní David Witosz, který zdůraznil, že za volební porážkou byla pýcha. Piráti podle něj ztratili kritické myšlení a podcenili politickou konkurenci.

V závěru svého vystoupení citoval Tomáše Masaryka: „Veliké zlo je, že žijeme v myšlence, co o mně řekne soused. Ale o to běží, mít svůj úsudek, svoji osobnost, individualitu. Odhodlejme se být svými! Nežijme na cizí účet, na cizí svědomí.“ Lukáš Wagenknecht nepochybuje, že Piráti budou ve vládě Petra Fialy pouhým přívěskem, těžko podle něj budou prosazovat svá liberální témata. Za své priority označil omezování cenzury, svobodu slova, transparentnost, podporu drobného podnikání, sociální politiku, ekologii a lidská práva.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • S čím šel Bartoš do volby předsedy?
  • Co akcentovali jeho protikandidáti?
  • A jak aktuální kondici Pirátů hodnotí experti?
sinfin.digital