Bartoš: Babišovy absolutistické způsoby jsou problém. Vláda to nezvládá a zemi řídí za zavřenými dveřmi

O nouzovém stavu, nových opatřeních a postupu vlády jsme v předvečer voleb mluvili s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Babišův kabinet kritizuje, ale zároveň říká, že s ministry je možné standardně komunikovat – tedy pokud se do toho „absolutisticky“ nevloží předseda vlády. „Pokud je pro něj něco zajímavé anebo vidí, že by z toho mohl někdo jiný profitovat, tak do toho tvrdě vletí a spolupráci rozboří,“ popisuje Bartoš.

Vláda ve středu schválila nouzový stav. Těsně předtím si ve sněmovně vyslechla kritiku od části opozice – ODS tvrdí, že nouzový stav není třeba, TOP 09 mluví o důkazu selhání vlády. Piráti na mě působili tak, že jsou vůči kabinetu přece jen o něco smířlivější. Je to tak?

To si nemyslím. Návrh zavést od pondělí nouzový stav je důsledkem toho, že to vláda na jaře a přes léto nezvládla a situaci podcenila. Na jaře jsme přišli s plánem Budoucnost řešíme teď, ten upozorňoval na nejdůležitější kroky, které byly potřeba, abychom zvládli druhou vlnu – od posílení kapacit testování, po funkční chytrou karanténu atd. Přes léto ale jako by vláda zaspala a na podzim, když se začaly zvyšovat počty nakažených, bylo pozdě. A nyní, v momentě, kdy ani v datech nedokážou popsat problém, vyhlašují nouzový stav. Já si nejsem jistý, že je nezbytný.

Jediný relevantní argument, který ve středu zazněl, je skutečně riziko přetížení zdravotního systému. A jeho kapacity. Je totiž fakt, že jednotky intenzivní péče nemocnice potřebují také pro necovidové pacienty. Tam je jasné, že budou muset například povolávat studenty medicíny na pomoc. 

Už před tím, ale přišla omezení a vláda další avizuje. Pokud takto omezí nějaké prostředí, třeba pohostinství nebo školy, má tak činit proto, že má podloženo, že takový krok sníží riziko přenosu, sníží počet lidí s možným těžkým průběhem. A pak by to také měla lidem podle toho vysvětlit. To ale současná vláda vůbec nedělá. 

Je důležité hlídat, zda to, co vláda zavádí, má opodstatnění. Vzpomeňme, s jakými zákony na jaře během nouzového stavu chodila do sněmovny. Tlačila tam zákony, které s koronavirem vůbec nesouvisely, jenom proto, že je mohla protlačit v nouzovém režimu a souvisejícím stavu legislativní nouze. 

Ministři ujišťují, že je to všechno a opatření nebudou mít dopad na ekonomiku.

Vláda řekla, že její opatření nebudou mít dopad na ekonomiku. Ale vždyť celý segment služeb je „volnočasová aktivita“! A tam je zaměstnáno obrovské množství lidí, nejsme průmyslová společnost. Týká se to kultury, sportu, fitcenter, barů, klubů, týká se to muzikantů, herců, producentů, zvukařů a tak dále. Tito všichni na současné omezení tvrdě doplatí.

Tak pojďme ke konkrétním opatřením. Kluby jsou zavřené, koncerty a opery zrušené, ligové zápasy bez diváků…

Musí přijít nějaké kompenzační mechanismy. Ráno jsem slyšel mluvit provozovatele brněnského klubu Fléda. Mluvil za celý tento segment a říkal to jasně. Nejde jim o ušlé zisky, ale pokud tento byznys teď zcela stopneme, skončí definitivně. Jediná šance je pomoc státu. Jde hlavně o provozní náklady, třeba Fléda zaměstnává několik desítek lidí. A ministr Prymula to prezentuje tak, že jde o nějaké z plezíru aktivity, které nikdo nepotřebuje. Přitom mi psali umělci, ti přicházejí o turné a jejich rodiny jsou existenčně závislé na tomto výdělku. Vláda se nemůže tvářit, že tady jsou jenom zaměstnanci v průmyslu. Také lidi v kultuře a službách musejí zaplatit nájmy.

Těch šest měsíců, během kterých se vláda měla připravit, zkrátka nezvládla. A ještě chci říct toto: je doslova trapné, pokud se premiér vymlouvá na to, jak tady třeba hygiena vypadala v roce 2010. Hnutí ANO a ČSSD jsou u vlády od roku 2013. Sedm let. Je to jak z toho vtipu, kdy odcházející ministr předává svému nástupci tři dopisy, a říká, aby ten první otevřel po půl roce. On to po šesti měsících udělá, a v tom prvním se píše, sveď to všechno na mě. Další otevře opět po půl roce, a tam se píše, sveď to všechno na předchozí vládu a ekonomickou situaci. Po čase otevře třetí a tam stojí: napiš tři dopisy a připrav si rezignaci.

ANO a ČSSD jsou ve vládě sedmým rokem. Minulých šest měsíců to nikdo neřídil, nikdo se nepřipravoval, a teď se bude předseda vlády vymlouvat na vládu někdy z roku 2010. Neuvěřitelné.

Skončí éra politického bonzáctví? To ukáže senátor Láska

Ve sněmovně byl ve středu znát intenzivní apel na ministra zdravotnictví Prymulu, aby komunikoval lépe než jeho předchůdce. Jak na vás v tomhle ohledu působí?

Obecně musím říct, že když třeba připravujeme nějaký návrh zákona, s ministry standardně komunikujeme. Problém je pouze absolutistický způsob řízení, který předvádí Andrej Babiš. Pokud je pro něj něco nějak zajímavé anebo vidí, že by z toho mohl někdo jiný profitovat, tak do toho tvrdě vletí a spolupráci rozboří. Takže pokud jde třeba o Adama Vojtěcha, tak před tím, než to položil, anebo byl položen, tak my jsme se s ním normálně setkávali a řešili s ním spoustu věcí. 

Zrovna tak třeba s ministryní financí Schillerovou, dojednávali jsme s ní kompenzační bonus pro „dohodáře“. A když to bylo téměř hotové, opět do toho jednání, doslova vulgárně, vstoupil premiér Babiš a ta dohoda málem nedopadla. V zásadě platí, že spousta věcí, které vláda schvaluje v souvislosti s covid-19, nemá původ u ní, ale buď u odborné, nebo IT sekce. Třeba chytrá karanténa, zapojení call center, zapojení fakultních nemocnic do testování… Navrhovali jsme to dávno, realizovat se to ale začalo třeba se čtyřměsíčním zpožděním.

Anebo krizový štáb. Teď se sice ustavil, opět jsme do něho nabídli naše experty, bohužel nás ale ke stolu nepustili a řídí tuto zemi za zavřenými dveřmi, zcela bez dohledu opozice. Přitom náš přístup, a nejen náš, byl a je, pokud jde o covid-19, maximálně konstruktivní. Jdeme na dřeň, jsme konstruktivní, pandemický semafor byl nápad Jakuba Michálka, který pak převzala vláda.

Takže komunikace ministrů, pokud jde o koronavir, zase tak zlá není?

Premiér z aktuální situace dělá celostátní osobnostní boj, a já si i myslím, že to tak i chápe. Pak neplatí dohody a není to dobré pro nikoho. A aniž bych chtěl vychvalovat ministra vnitra Hamáčka, u něj je to jinak. Řešilo se, jak uspořádat volby i pro lidi, kteří jsou v karanténě. Svolal se mítink na ministerstvu, byli tam zástupci všech stran, vznikla tam dohoda, čtyři pilíře pro volbu v karanténě a za týden to bylo ve sněmovně. Proč? Protože si z toho nikde nedělal PR. Takto by to mělo v kritických chvílích fungovat.

Tím se dostáváme k další věci. Vláda nouzový stav oznámila jen několik dnů před volbami. Jak vnímáte to načasování?

Mrzí mě, že tématem krajských voleb je covid-19. Je jasné, že ta situace vyžaduje speciální pozornost, ale zaměřme se na to, co s tím souvisí. A samozřejmě třeba čtyřicet miliard eur, které půjdou do Česka na investice, mají vazbu i na řešení dopadů covidu-19. Prakticky se ale nevede debata o tom, co se bude dít přímo v krajích. A pak slyším, jak si „opozice dělá kampaň na koronaviru“, a přitom největší vládní strana na plakátech slibuje testy důchodcům zdarma. 

Navíc politizace toho tématu je tady od začátku roku. Krizový štáb premiér blokoval, aby byl vidět on a ne koaliční partner. A to samé se stalo i na podzim. Zase byl zřízený se zpožděním. A zase to nechtěl Babiš. A neříkám to kvůli tomu, že bych si myslel, že zemi zachrání ministr Hamáček, ale kvůli tomu, že se to musí nějak řídit, a není to na telekonferenci „Čau lidi“. Někdo tady má bouchnout do stolu a říct, kdy se – pokud nenastane něco kritického – oznamují změny a plány a jaká a kde jsou k tomu dostupná data. Namísto toho tady máme pět politiků, kteří to komentují. Každý jindy a jinak.

Minářův tah naráží na limity české politiky. Smát se po volbách může zase jen Babiš

Takže hlavním tématem voleb je svým způsob zdravotnictví. Která další by to měla být a nejsou?

Jsou – řekl bych – asi čtyři. Souvisí to s kompetencemi krajů: jsou to silnice, zdravotnictví, školství, sociální péče. Dostupnost zubařů je třeba zásadní. Je potřeba je natáhnout do okrajových oblastí, nabídnout jim dobré životní podmínky, stipendia, kvalitní život i v odlehlejším regionu, ale i dobré školy pro jejich děti. Pak jsou klíčové sociální služby. Během kampaně jsem potkal novodobé bezdomovce. Kvůli covidu přišli o práci, za chvilku neměli na nájem. Je to strašně rychlý. Takže sociální oblast. Na úrovni krajů by se měly například rozjet dluhové poradny. Skoro sto tisíc exekucí mají penzisté. Přes sto tisíc exekucí je vedeno neprávem, a lidé ani nevědí, že se z toho mohou jednoduše dostat. Jsou tady pády do chudoby, potřebujeme ty lidi dostávat zpět do systému. 

Pak je to doprava. Každý rok se válčí, kolik stát z fondu Státního fondu dopravní infrastruktury krajům pošle na silnice druhé a třetí třídy. Je to mimo. Mělo by to být dáno podle kvality a četnosti silniční sítě. Pocházím z Jablonce, vím moc dobře, kolik je tam silnic nevyhovujících, nebo dokonce havarijních. Přitom ta doprava je zásadní, i kvůli těm doktorům a zaměstnanosti a firmám, které pak do kraje mohou přijít. 

Právě objíždím regiony, vím to…

Byli jsme na kampani v Havlíčkově Brodě. Naše kandidátka Hanka Hajnová okolo čtvrté přijde s tím, že musí vyrazit do Prahy na debatu. Říkám jí, že to má až v osm. A ona: tady nikdy nevíš. Buď tam budu v šest, anebo to jen tak tak stihnu. Dopravní obslužnost je zásadní. Pokud nebydlíte ve městě, potřebujete se dostat za službami, které na venkově nejsou. To je v tuto chvíli nejzásadnější. Klíč je také ve školství, musíme z učitelské profese opět udělat důstojné zaměstnání. Nehledě na to, kdo je teď ministr školství, je to depresivní. I když musím říct, že se s tím teď učitelé perou dobře. 

Ale hlavně: v rámci Fondu spravedlivé transformace se pro Českou republiku uvolní z EU čtyřicet miliard eur. Jsme na špičce příjemců. Ty peníze půjdou do regionů. A pokud se ty projekty dobře nasměrují, načerpají, bude to o infrastruktuře, transformaci průmyslu. Je to velká příležitost, regionům to může pomoct, pokud se to nerozebere mezi oligarchy, kámoše vlivných figur, nebo na fabriky-montovny. Pokud to dokážeme využít, může to být zásadní. Je v tom velká šance. Myslím, že právě transparentnost a systémovost je veliký přínos Pirátů v politice.

A co říkáte na to, že Mikuláš Minář ohlásil týden před volbami, že nejspíš půjde do politiky?

Je to silně v rozporu s tím, co pan Minář v minulosti tvrdil. Hodně zvláštní je, že když to oznamoval, tak se hodně vymezil vůči opozici. V podstatě jeho étos je v tom, že je opozice neschopná. A to já si určitě nemyslím, preference opozičních stran se hýbou a Piráti odvádí obrovský kus práce, stále rostou a lidé jim věří.

Orbán se zlobí na Jourovou aneb Co Budapešť nejspíš nechápe

SDÍLET
sinfin.digital