Bartoš: Babišovy absolutistické způsoby jsou problém. Vláda to nezvládá a zemi řídí za zavřenými dveřmi

O nouzovém stavu, nových opatřeních a postupu vlády jsme v předvečer voleb mluvili s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Babišův kabinet kritizuje, ale zároveň říká, že s ministry je možné standardně komunikovat – tedy pokud se do toho „absolutisticky“ nevloží předseda vlády. „Pokud je pro něj něco zajímavé anebo vidí, že by z toho mohl někdo jiný profitovat, tak do toho tvrdě vletí a spolupráci rozboří,“ popisuje Bartoš.

Vláda ve středu schválila nouzový stav. Těsně předtím si ve sněmovně vyslechla kritiku od části opozice – ODS tvrdí, že nouzový stav není třeba, TOP 09 mluví o důkazu selhání vlády. Piráti na mě působili tak, že jsou vůči kabinetu přece jen o něco smířlivější. Je to tak?

To si nemyslím. Návrh zavést od pondělí nouzový stav je důsledkem toho, že to vláda na jaře a přes léto nezvládla a situaci podcenila. Na jaře jsme přišli s plánem Budoucnost řešíme teď, ten upozorňoval na nejdůležitější kroky, které byly potřeba, abychom zvládli druhou vlnu – od posílení kapacit testování, po funkční chytrou karanténu atd. Přes léto ale jako by vláda zaspala a na podzim, když se začaly zvyšovat počty nakažených, bylo pozdě. A nyní, v momentě, kdy ani v datech nedokážou popsat problém, vyhlašují nouzový stav. Já si nejsem jistý, že je nezbytný.

Jediný relevantní argument, který ve středu zazněl, je skutečně riziko přetížení zdravotního systému. A jeho kapacity. Je totiž fakt, že jednotky intenzivní péče nemocnice potřebují také pro necovidové pacienty. Tam je jasné, že budou muset například povolávat studenty medicíny na pomoc. 

Už před tím, ale přišla omezení a vláda další avizuje. Pokud takto omezí nějaké prostředí, třeba pohostinství nebo školy, má tak činit proto, že má podloženo, že takový krok sníží riziko přenosu, sníží počet lidí s možným těžkým průběhem. A pak by to také měla lidem podle toho vysvětlit. To ale současná vláda vůbec nedělá. 

Je důležité hlídat, zda to, co vláda zavádí, má opodstatnění. Vzpomeňme, s jakými zákony na jaře během nouzového stavu chodila do sněmovny. Tlačila tam zákony, které s koronavirem vůbec nesouvisely, jenom proto, že je mohla protlačit v nouzovém režimu a souvisejícím stavu legislativní nouze. 

Ministři ujišťují, že je to všechno a opatření nebudou mít dopad na ekonomiku.

Vláda řekla, že její opatření nebudou mít dopad na ekonomiku. Ale vždyť celý segment služeb je „volnočasová aktivita“! A tam je zaměstnáno obrovské množství lidí, nejsme průmyslová společnost. Týká se to kultury, sportu, fitcenter, barů, klubů, týká se to muzikantů, herců, producentů, zvukařů a tak dále. Tito všichni na současné omezení tvrdě doplatí.

Tak pojďme ke konkrétním opatřením. Kluby jsou zavřené, koncerty a opery zrušené, ligové zápasy bez diváků…

Musí přijít nějaké kompenzační mechanismy. Ráno jsem slyšel mluvit provozovatele brněnského klubu Fléda. Mluvil za celý tento segment a říkal to jasně. Nejde jim o ušlé zisky, ale pokud tento byznys teď zcela stopneme, skončí definitivně. Jediná šance je pomoc státu. Jde hlavně o provozní náklady, třeba Fléda zaměstnává několik desítek lidí. A ministr Prymula to prezentuje tak, že jde o nějaké z plezíru aktivity, které nikdo nepotřebuje. Přitom mi psali umělci, ti přicházejí o turné a jejich rodiny jsou existenčně závislé na tomto výdělku. Vláda se nemůže tvářit, že tady jsou jenom zaměstnanci v průmyslu. Také lidi v kultuře a službách musejí zaplatit nájmy.

Těch šest měsíců, během kterých se vláda měla připravit, zkrátka nezvládla. A ještě chci říct toto: je doslova trapné, pokud se premiér vymlouvá na to, jak tady třeba hygiena vypadala v roce 2010. Hnutí ANO a ČSSD jsou u vlády od roku 2013. Sedm let. Je to jak z toho vtipu, kdy odcházející ministr předává svému nástupci tři dopisy, a říká, aby ten první otevřel po půl roce. On to po šesti měsících udělá, a v tom prvním se píše, sveď to všechno na mě. Další otevře opět po půl roce, a tam se píše, sveď to všechno na předchozí vládu a ekonomickou situaci. Po čase otevře třetí a tam stojí: napiš tři dopisy a připrav si rezignaci.

ANO a ČSSD jsou ve vládě sedmým rokem. Minulých šest měsíců to nikdo neřídil, nikdo se nepřipravoval, a teď se bude předseda vlády vymlouvat na vládu někdy z roku 2010. Neuvěřitelné.

Skončí éra politického bonzáctví? To ukáže senátor Láska

sinfin.digital