Během rekonstrukce Veletržního paláce se umělecké sbírky přestěhují do Drážďan. Další města jsou v jednání

ČTK, adg

19. 10. 2017 • 13:47

Národní galerie v Praze (NG) zapůjčí část uměleckých sbírek z Veletržního paláce do Drážďan. Tamní Státní umělecké sbírky Drážďany (SKD) by mohly díla z Prahy vystavovat v době, kdy se bude Veletržní palác rekonstruovat. Ředitel NG Jiří Fajt ČTK řekl, že díla ze Sbírky moderního a současného umění by měla být mimo své stálé umístění ve Veletržním paláci přibližně tři roky, v letech 2020 až 2023. V jednání jsou i další evropská muzea a galerie, kde by se díla mohla v té době prezentovat.

Ředitel NG Jiří Fajt plánuje přestavbu Veletržního paláce několik let, nedávno pro ideu získal také podporu současné vlády. Peníze, přibližně miliarda korun, by na ni měly jít z nového vládního programu, který čeká na schválení. "Poté, co ministerstvo kultury uvolní slíbené peníze na architektonickou soutěž, vyhlásí ji NG ještě do konce letošního roku," řekl ředitel. Z mezinárodní vyzvané soutěže by měl rád vítěze do poloviny příštího roku a s dvěma lety počítá na projektovou přípravu.

Samotná stavba by pak podle něj mohla začít na přelomu let 2020 a 2021. Současně s tím, jak bude třeba přesouvat množství uměleckých děl z Veletržního paláce, připravuje NG stavbu nového depozitáře. Veletržní palác nejsou jen výstavní sály, ale právě také depozitář pro nevystavená díla. "Budeme stavět v Praze Butovicích na pozemku, s nímž se dříve počítalo pro Národní filmový archiv. Ten se ale soustředí na prostory na Nákladovém nádraží Žižkov," uvedl Fajt.

Rekonstrukce Veletržního paláce by podle Fajta mohla trvat dva roky a otevírat by se mohlo přibližně v polovině roku 2024. "Během zmiňovaných tří let připravíme ze sbírek moderního a současného umění tematické výstavy, které by se mohly konat v partnerských výstavních institucích v Evropě, jedna z nich je v Drážďanech," uvedl ředitel.

NG a SKD spolu uzavřely před několika dny partnerství. Zahajovacím projektem je Vlak kultury Praha-Dresden, který ještě letos představí na trati mezi oběma městy umělce obou zemí. Na trase do Drážďan uvede své nové dílo laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého Kateřina Šedá, v opačném směru budou mít cestující možnost setkat se s Dursem Grünbeinem, významnou osobností současné německé poezie. Ten cyklus čtyř kulturních jízd 4. listopadu zahájí. Jízdenka na Vlak kultury zároveň platí o daném víkendu jako vstupenka do Národní galerie v Praze či Státních uměleckých sbírek v Drážďanech dle směru cesty.

SDÍLET