Bělobrádek: Česko je cílem masivní kampaně tajných služeb

Snaha o ovlivňování veřejného mínění v Česku je podle Pavla Bělobrádka zcela evidentní. V rozhovoru pro rakouský list Der Standard lidovec řekl, že o to usilují zahraniční tajné služby. 

Předseda KDU-ČSL cítí, že se atmosféra v České republice v poslední době výrazně mění a považuje to za důsledek činnosti zahraničních zpravodajců. „Veřejně dostupné zprávy o činnosti BIS popisují zvýšenou aktivitu především ruských a čínských agentů na našem území, stejně jako pokusy ovlivnit smýšlení veřejnosti. Tuto situaci nesmíme podcenit, protože v dnešní době se pod pojmem kybernetická válka neskrývá pouze hackování dat nebo snaha o zničení nějakého cíle,“ varoval lidovecký místopředseda vlády.

Za nebezpečné považuje především pokusy ovlivnit náladu ve společnosti. „Jedná se také o rozšiřování spikleneckých teorií, které mají podkopat autoritu institucí a politiků. Česká republika je evidentně cílem masivní kampaně,“ řekl v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard Pavel Bělobrádek.

"Jedná se o rozšiřování spikleneckých teorií, které mají podkopat autoritu institucí a politiků."

V rozhovoru mluvil také o apelu budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa na evropské státy, aby začaly vydávat víc peněz na obranu. „Tento požadavek Spojených států považuji za zcela legitimní. Donald Trump to možná formuloval agresivněji, než jsme zvyklí, ale faktem zůstává, že na tento problém upozorňovala už administrativa Baracka Obamy. Většina evropských členů NATO nedodržuje povinnost vynakládat dvě procenta HDP na obranu. KDU-ČSL to požadovala, ale v rámci koalice jsme se dokázali dohodnout pouze na hodnotě 1,4 procenta. Časy, ve kterých jsme si mohli dovolit bezstarostně žít, jsou už ale pryč,“ řekl Bělobrádek.

SDÍLET
sinfin.digital