Bez kauzy Brady státní svátek netáhl. V centru Prahy ho slavily stovky lidí, loni to byly tisíce

Na Staroměstském náměstí dnes vpodvečer oslavily výročí 99 let od vzniku Československa stovky lidí. Mluvčí citovali z díla prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i jeho syna Jana. V úvodu setkání vystoupili Hayato Okamura (KDU-ČSL) a scénárista David Smoljak, který kandidoval do sněmovny za STAN. Loni se na stejném místě sešlo přes deset tisíc lidí kvůli sporu o státní vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho.

Okamura připomněl dramatickou devětadevadesátiletou historii republiky. "Tomáš Garrigue Masaryk chtěl v naší demokracii navázat na to nejlepší z předchozí konstituční monarchie a pozvednou ji na vyšší úroveň," řekl ve svém projevu. Osmadvacet let od sametové revoluce se podle něj Češi demokracii stále klopotně učí. "Po nedávných volbách je situace napjatá. Demokratické strany zůstaly v parlamentu v menšině. Většinu získaly nesystémové strany - populisté a extremisté," dodal.

Pirát Bartoš přijde na Hrad na udílení vyznamenání. Je to slušnost, tvrdí

Podle Smoljaka dnes slovo "svoboda" vyšlo z módy. "Vystřídala ho jiná sousloví jako 'větší bezpečnost', 'větší jistoty' nebo 'všetci kradnú'," prohlásil. Přečetl také výrok Jana Masaryka, že byla chyba, že o svobodě nechali po vzniku republiky mluvit jen básníky. "O svobodě jsme měli nechat mluvit učitele. Děti se o ní měly učit ve škole. Zcela vědecky, jako se učí číst, psát a počítat. A měl to být povinný předmět, zatraceně povinný," citoval.

Loni byl ústřední postavou setkání na Staroměstském náměstí pamětník holokaustu Jiří Brady, jemuž prezident Miloš Zeman zamýšlel udělit státní vyznamená, nakonec to ale neučinil, údajně proto, že se Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s dalajlamou. Brady holokaust na rozdíl od zbytku své rodiny přežil a po odchodu do Kanady o jeho hrůzách vyprávěl na školách. Za osvětovou činnost dostal kanadská, britská i německá ocenění.

Špinarová, Mišík a další. Vyznamenání Zemanem odmítlo už 5 osobností, připomeňte si je

Oslavy vzniku samostatného státu rozdělily české politiky loni i letos. Na ceremoniál do Vladislavského sálu Hradu loni na protest proti neocenění Bradyho nepřišli zástupci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Letos se tam někteří opět nechystají, předem to oznámili někteří lidovečtí politici nebo zástupci STAN. Naopak předseda Pirátů Ivan Bartoš na Hrad půjde, neboť to považuje za slušnost.

 

SDÍLET
sinfin.digital