Bič na podnikatele, nejistota pro média, udávání? Stručný přehled změn, které přinášejí nové zákony

01. 12. 2016 • 11:55

Nejen elektronická evidence tržeb. Úderem půlnoci se v Česku změnilo hned několik věcí. Vybrali jsme oblasti, na které nové zákony dopadají nejvíc. 

Zákon o evidenci tržeb

Kromě samotné elektronické evidence tržeb norma přináší i dílčí změny. Zavádí třeba slevu na dani z příjmů fyzických osob až 5 tisíc Kč pro poplatníka, který v daném období poprvé zaeviduje tržby podle zákona o ET. Mimo jiné také snižuje sazbu DPH ze současných 21 % na 15 % u stravovacích služeb.

Zákon o trestní odpovědnosti firem

Kromě jiného rozšiřuje okruh trestných činů, kterých se právnické osoby budou moci dopustit. Jedním z nich je pomluva. To pobouřilo zejména média, která kritizují možné zneužití paragrafu ke konkurenčnímu boji.

Zákon o spotřebitelském úvěru

Slibuje větší regulaci na trhu úvěrů a lepší ochranu dlužníků. Může ale způsobit i zdražení hypoték. Výrazně snížit by se měly poplatky v případě předčasné splátky. Zcela bez poplatku bude také možné splatit úvěr na bydlení ve lhůtě tří měsíců od oznámení nové úrokové sazby věřitelem.

Zákon o prokazování původu majetku

Za porušení povinnosti pravdivě nahlásit majetek bude hrozit až 3leté vězení. Podle kritiků by tento zákon mohl vést k udávání. Norma se totiž týká nejen firem, ale také fyzických osob – případné udání (třeba i nepodložené) tedy může přijít od širokého okruhu lidí. Další spornou oblastí je vedení účetnictví až tři roky zpětně. U firem se samozřejmě předpokládá vedení příslušné evidence, ale u fyzických osob by mohly nastat komplikace.

Kontroly se týkají lidí s majetkem nad 5 milionů korun. Když jeho původ neprokážou, úřady na ně můžou uvalit vysokou dodatečnou daň.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.