Bič na podnikatele, nejistota pro média, udávání? Stručný přehled změn, které přinášejí nové zákony

Info.cz

Nejen elektronická evidence tržeb. Úderem půlnoci se v Česku změnilo hned několik věcí. Vybrali jsme oblasti, na které nové zákony dopadají nejvíc. 

Zákon o evidenci tržeb

Kromě samotné elektronické evidence tržeb norma přináší i dílčí změny. Zavádí třeba slevu na dani z příjmů fyzických osob až 5 tisíc Kč pro poplatníka, který v daném období poprvé zaeviduje tržby podle zákona o ET. Mimo jiné také snižuje sazbu DPH ze současných 21 % na 15 % u stravovacích služeb.

Zákon o trestní odpovědnosti firem

Kromě jiného rozšiřuje okruh trestných činů, kterých se právnické osoby budou moci dopustit. Jedním z nich je pomluva. To pobouřilo zejména média, která kritizují možné zneužití paragrafu ke konkurenčnímu boji.

Zákon o spotřebitelském úvěru

Slibuje větší regulaci na trhu úvěrů a lepší ochranu dlužníků. Může ale způsobit i zdražení hypoték. Výrazně snížit by se měly poplatky v případě předčasné splátky. Zcela bez poplatku bude také možné splatit úvěr na bydlení ve lhůtě tří měsíců od oznámení nové úrokové sazby věřitelem.

Zákon o prokazování původu majetku

Za porušení povinnosti pravdivě nahlásit majetek bude hrozit až 3leté vězení. Podle kritiků by tento zákon mohl vést k udávání. Norma se totiž týká nejen firem, ale také fyzických osob – případné udání (třeba i nepodložené) tedy může přijít od širokého okruhu lidí. Další spornou oblastí je vedení účetnictví až tři roky zpětně. U firem se samozřejmě předpokládá vedení příslušné evidence, ale u fyzických osob by mohly nastat komplikace.

Kontroly se týkají lidí s majetkem nad 5 milionů korun. Když jeho původ neprokážou, úřady na ně můžou uvalit vysokou dodatečnou daň.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital