BIS, NBÚ,... Jiří Lang povede další tajnůstkářskou instituci

Někdejší dlouholetý šéf Bezpečnostní informační služby bude i v budoucnu nahlížet do soukromí ostatních. Stanout má v čele úřadu, který zkoumá bezpečnostní rizika vlivných úředníků a politiků.

Lang má v čele Národního bezpečnostního úřadu nahradit Dušana Navrátila. Ten po deseti letech ve funkci odchází a nově bude prodlouženou rukou vlády v otázce kybernetické bezpečnosti Česka.

Personální změna je v materiálu, který vládě společně předkládají premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Navrátilem. Návrhy by vláda mohla projednat ještě do konce roku, v praxi by se měly projevit od ledna.

„Fatální selhání.“ Bývalý šéf civilní rozvědky hodnotí Forejtovu kauzu

Navrátil má podle Sobotky dobré předpoklady pro funkci zmocněnce pro oblast kybernetické bezpečnosti, svou kvalifikaci a odbornost prokázal při řízení NBÚ, kde se osobně zasadil o rozvoj v boji s kyberkriminalitou.

Lang, který má dosednout na Navrátilovo místo v NBÚ, vedl BIS 13 let. Z funkce odešel letos na vlastní žádost. Sobotka tehdy uvedl, že s Langem diskutuje o jeho budoucím působení, protože chce, aby působil i nadále ve službách státu. Novým ředitelem BIS je od půlky srpna dlouholetý pracovník kontrarozvědky Michal Koudelka.

SDÍLET
sinfin.digital