BIS, NBÚ,... Jiří Lang povede další tajnůstkářskou instituci

Info.cz

08. 12. 2016 • 12:56

Někdejší dlouholetý šéf Bezpečnostní informační služby bude i v budoucnu nahlížet do soukromí ostatních. Stanout má v čele úřadu, který zkoumá bezpečnostní rizika vlivných úředníků a politiků.

Lang má v čele Národního bezpečnostního úřadu nahradit Dušana Navrátila. Ten po deseti letech ve funkci odchází a nově bude prodlouženou rukou vlády v otázce kybernetické bezpečnosti Česka.

Personální změna je v materiálu, který vládě společně předkládají premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Navrátilem. Návrhy by vláda mohla projednat ještě do konce roku, v praxi by se měly projevit od ledna.

Navrátil má podle Sobotky dobré předpoklady pro funkci zmocněnce pro oblast kybernetické bezpečnosti, svou kvalifikaci a odbornost prokázal při řízení NBÚ, kde se osobně zasadil o rozvoj v boji s kyberkriminalitou.

Lang, který má dosednout na Navrátilovo místo v NBÚ, vedl BIS 13 let. Z funkce odešel letos na vlastní žádost. Sobotka tehdy uvedl, že s Langem diskutuje o jeho budoucím působení, protože chce, aby působil i nadále ve službách státu. Novým ředitelem BIS je od půlky srpna dlouholetý pracovník kontrarozvědky Michal Koudelka.

SDÍLET