Boj s větrnými mlýny? Soud projedná žalobu fyzika Ošťádala na Zemana kvůli nejmenování profesorem

Fyzik Ivan Ošťádal nevzdává boj s prezidentem Milošem Zemanem, který ho nejmenoval profesorem. Pražský městský soud bude tento měsíc projednávat další akademikovu žalobu. Fyzik se tentokrát domáhá toho, aby soud určil, že prezident postupoval nezákonně, když Ošťádalovi a Univerzitě Karlově nedoručil své rozhodnutí o nejmenování. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Zeman nepodepsal dekrety tří navržených profesorů z Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické v květnu 2015. Vedle Ošťádala, u nějž prezident poukázal na údajné někdejší kontakty s komunistickou Státní bezpečností, tak na profesuru nedosáhl ani ředitel Národní galerie Jiří Fajt a politolog Jan Eichler. Kritici to označili za nepřijatelný zásah do akademických principů.

Útoky na Zemana jsou špína a eklhaft, týráme starého nemocného člověka, říká Zábranský

Ošťádal nejprve podal žalobu, kterou napadal Zemanovu nečinnost ve věci jmenování profesorem. Soudy ale dospěly k názoru, že v době jejich rozhodování už prezident nečinný nebyl, protože v lednu 2016 - tedy dva měsíce po podání žaloby - napsal dopis tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD). V něm jasně uvedl, že Ošťádala nejmenuje. Fyzik se proti soudnímu rozhodnutí brání ústavní stížností.

Aktuální žalobou u pražského městského soudu Ošťádal napadá to, že jemu ani univerzitě Zeman své rozhodnutí o nejmenování nezaslal. Chce, aby soud prezidentovi uložil povinnost doručit rozhodnutí škole i Ošťádalovi, a také chce, aby mu prezident nahradil náklady vynaložené na soudní řízení. Senát soudce Martina Kříže bude o požadavku rozhodovat 22. listopadu.

Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Ošťádal v minulosti podal i další žalobu směřující přímo proti jeho nejmenování profesorem, městský soud ji však opakovaně odmítl jako opožděnou. O věci bude rozhodovat ještě Nejvyšší správní soud.

Zeman podle svých dřívějších vyjádření trvá na tom, že fyzik byl podle dochované evidence „nikoliv agentem, ale rezidentem Státní bezpečnosti, což je víc než agent". Prezident dále zmínil, že závazek spolupráce podepsala i Ošťádalova manželka. Ošťádal připouští, že poskytoval krycí adresu, protože byl „mladý a naivní". Ohledně kontaktů s StB se docenta zastal rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

SDÍLET
sinfin.digital