Bouřky lámaly stromy a zaplavovaly sklepy. Další přijdou dnes odpoledne

ČTK, ekb

10. 08. 2017 • 12:16

V noci na dnešek zasáhly silné bouřky téměř celé území České republiky. Bouřka v Ústeckém kraji v noci na dnešek lámala stromy, silný déšť ucpával kanály, voda natekla i do domů. Ve Šluknově na Děčínsku poškodil blesk komín domu. Bouřky páchaly škody i na trati mezi Olomoucí a Prahou, kde se kvůli popadaným stromům vlaky zastavily na víc než pět hodin. Další bouřky mají navíc přijít dnes odpoledne a v pátek. 

Ústecký kraj

Bouřka, kterou místy doprovázel silný déšť, procházela krajem těsně po půlnoci. Nejvíc práce měli hasiči podle Marvana na Děčínsku. „V Lobendavě spadl strom přes cestu, u Pravčické brány byl naplavený písek na komunikaci, ve Šluknově blesk poškodil komín domu,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Jako při každém silnějším dešti zaplavila voda křižovatku Pětimostí v Děčíně.

V obci Libořice - Železná spadl strom na telefonní vedení, v Arnultovicích a Povrlech na Ústecku pak spadlé stromy zablokovaly silnice. "V okresu Most čerpali hasiči vodu nebo pročisťovali průtok na třech místech. Voda natekla do domu v Meziboří, do třídírny Severní energetické v Komořanech a do domu v Horním Jiřetíně," uvedl mluvčí. Voda také natekla do výtahové šachty domu v Krupce. Celkem hasiči vyjížděli ke 13 zásahům.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji zastavila bouřka dopravu na několika tratích, podle informací Českých drah se však vlaky už rozjely.

Několik silných bouřek se krajem prohnalo před 04:00. Hasiči řešili už téměř 140 událostí. „V terénu je aktuálně asi 20 jednotek hasičů, které stále odstraňují popadané stromy a větve na komunikacích, na drátech elektrického vedení a také autech. Uvolněné nebo stržené střešní krytiny na rodinných domech a výrobních halách na několika místech našeho kraje jsou již vyřešené, hasiči provizorně objekty zakryli plachtami a opáskovali,“ řekla dopoledne mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Pomoc hasičů se podle ní soustředí zejména na odstraňování popadaných stromů a větví z komunikací a nájezdů na dálnici D35, v několika případech spadl strom na dráty elektrického vedení, přístavky u rodinných domů nebo auta. V Rakové silný poryv větru posunul plechovou garáž rodinného domu a opřel ji o strom. V Mohelnici vítr poškodil střechu výrobní firmy, v Unčovicích se uvolnila asi polovina střechy hangáru.

Moravskoslezský kraj

Silné bouřky zaměstnaly v noci na dnešek a ráno také hasiče v Moravskoslezském kraji. K 07:30 evidují okolo 100 zásahů. Především u spadlých stromů a větví. ČTK to řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

„Zásahy jsou rozptýleny po celém kraji. Zatím se všechny obešly bez zranění či větších škod,“ řekl. Dodal, že nejčastěji hasiči odstraňovali stromy spadlé na silnice. „Ve dvou případech jsme zajišťovali provizorní opravu střechy,“ dodal Kůdela.

Nejvíce práce měli hasiči v Ostravě a na Opavsku. V každém z těchto regionů vyjížděli šestadvacetkrát. Na Bruntálsku evidují 18 zásahů, o tři méně na Novojičínsku. Sedm v Karviné a okolí a tři na Frýdecko-Místecku.

SDÍLET