Břevnovskou polikliniku čeká kompletní rekonstrukce. Nově zde má vzniknout léčebna dlouhodobě nemocných

Praha 6 zadala zpracování projektové dokumentace na celkovou rekonstrukci břevnovské polikliniky Pod Marjánkou. Opravy by měly začít v polovině příštího roku. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekla radní městské části pro zdravotnictví Milena Hanušová (TOP 09). Náklady se odhadují na 40 milionů, přesná částka bude známá po zpracování projektu. V budoucnu by měla v poliklinice vzniknout přístavbou léčebna dlouhodobě nemocných. Postup radnice při přípravě rekonstrukce kritizuje opozice a část lékařů, kteří v poliklinice působí.

Podle Hanušové začnou již v průběhu podzimu práce na rekonstrukci výtahů. Mezitím bude pokračovat příprava projektové dokumentace, což zabere zhruba pět měsíců. Plán radnice v minulosti zkomplikovalo prohlášení budovy kulturní památkou, to však zrušil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Nyní se čeká na finální rozhodnutí ministerské komise.

Radnice v současnosti počítá s tím, že k objektu přistaví nový objekt, kam umístí léčebnu dlouhodobě nemocných. Podle místostarosty Prahy 6 pro ekonomiku Jaromíra Vaculíka (TOP 09) už pražští památkáři se záměrem souhlasili. Proti je naopak část lékařů, kteří v poliklinice ordinují. Těm se nelíbí ani průběh přípravy a částečně i podoba chystané rekonstrukce stávajícího objektu. Radnice podle nich nedostatečně komunikuje a nejedná s lékaři.

Poslední sbohem. Příbuzní a kolegové se rozloučili s Květou Fialovou, věnec poslal i prezident

Podle lékaře Martina Lukáše, který na jednání zastupitelů vystoupil, radnice například neinformuje nájemce o tom, jak se rekonstrukcí změní rozmístění ordinací a dalších prostor. Plán dislokací podle něj vedení slíbilo zveřejnit už loni a zatím se tak nestalo, není známý ani harmonogram. Lékařům sdruženým ve Spolku Poliklinika Pod Marjánkou se nelíbí například to, že z budovy má zmizet páternoster a že rekonstrukce nepočítá s obnovením veřejné jídelny.

Budovu spravuje společnost SNEO, kterou Praha 6 vlastní. Podle předsedy představenstva firmy a zároveň pražského zastupitele Tomáše Jílka (TOP 09) společnost s lékaři komunikuje pravidelně a dislokační schéma bylo projednáno se všemi lékaři. Při rekonstrukci se podle něj vychází z dříve vydaného stavebního povolení, které počítá s odstraněním páternosteru, Vydání nového by rekonstrukce zbytečně zdrželo. Veřejná jídelna s vývařovnou by podle místostarosty Vaculíka znamenala náklady navíc a zabrání dalšího prostoru, nebrání se však vybudování bufetu.

Městská část vlastní polikliniku od roku 2008. Loni převzala i její správu od soukromé firmy, které vyplatila téměř 40 milionů korun, za což sklidila kritiku od opozičních zastupitelů. Případná dostavba pro umístění LDN bude stát kolem 100 milionů korun, plán zatím nemá potřebná povolení. Nový objekt by měl být napojen na současnou budovu, zvažuje se i varianta novostavby v sousedství polikliniky. Zařízení by mělo fungovat souběžně se stávající LDN v Bubenči.

SDÍLET
sinfin.digital