Budeme muset představit tvrdší opatření, připustil Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v úterý ve sněmovně uvedl, že to nejhorší – pokud jde o druhou vlnu koronavirové pandemie – má Česká republika teprve před sebou. Vrchol očekává v první polovině listopadu, podle propočtů ministerstva bychom v nemocnicích měli celkem potřebovat něco mezi devíti a jedenácti tisíci běžných lůžek a až tři tisíce lůžek intenzivní péče. Prymula proto podle svých slov vládě nejspíš představí tvrdší opatření. Ve středu ráno se mimořádně sejde vláda.

Ministr zdravotnictví v krátkém a věcném projevu popsal situaci, ve které se v souvislosti s koronavirem nacházíme. Na rozdíl od dřívějších měsíců, kdy především premiér Andrej Babiš okolnosti zlehčoval, Prymula před poslanci neskrýval, že je to vážné. A že nás to nejhorší teprve čeká. „Máme tři problémy – prudký nárůst nakažených osob, velký podíl pozitivních a nákazu, která se dostává do rizikových skupin,“ řekl mimo jiné.

Podle něj navíc stále nejsou vidět pozitivní dopady vládních opatření. Prymula v této souvislosti upozornil, že nemocnice mají své limity. Pokud jde o testy, kterých se aktuálně v České republice dělá přes třicet tisíc za den, ty zachytí jen část nakažených. „My v tuto chvíli detekujeme vrcholek ledovce, ale v populaci je už mnohem větší nálož, než se původně odhadovalo. Je tady vysoký počet osob, který zodpovídá za komunitní přenos,“ vysvětloval. „Stále nevidíme pokles případů směrem dolů. Neklesá ani podíl pozitivních testů na celkově provedených,“ zdůraznil ministr před poslanci, kterých se ve sněmovně kvůli pandemii sešla jenom polovina.

Vláda ztrácí důvěru. Češi podceňují koronavirus a omezují se méně než na jaře

Prymula se dále věnoval situaci v nemocnicích. Podle něj jsou schopné vygenerovat deset až dvanáct tisíc lůžek. Zásadní problém je ale podle ministra v kapacitě lůžek intenzivní péče. „Tam je kapacita omezená,“ uvedl s tím, že vrchol tlaku na nemocnice očekává mezi třetím a jedenáctým listopadem. Podle něj bude v těchto dnech napříč republikou potřeba něco mezi devíti a jedenácti tisíci běžných lůžek a až tři tisíce lůžek pro pacienty s intenzivní péčí. Právě proto bude resort zdravotnictví muset představit tvrdší opatření. Ve středu ráno se mimořádně sejde vláda.

Prymula vše mimo jiné zdůvodnil tím, že mobilita lidí je ještě pořád příliš velká. Podle jeho dat se pohybuje mezi třiceti a padesáti procenty oproti jarním měsícům. Prymula z toho dovozuje, že stávající opatření nejsou účinná. 

Poslanci projednávají situaci v zemi v souvislosti s koronavirem jako první bod v úterý zahájené schůze dolní komory. Na tom, že ho předřadí všem ostatním, panovala před jednáním sněmovny shoda napříč opozičními a koaličními stranami.

Topol Show v zajetí projevů. Rekviem za EET i práce všeho druhu od Karla a Karla

SDÍLET
sinfin.digital