Budou z nás přenašeči a donašeči. Na jedné straně vládní neschopnost, na druhé estébáctví

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Budeme vás bez soudu fízlovat, bez parlamentu zavírat do karantény a žádnou škodu vám nenahradíme! Tak by mohla znít stručná charakteristika toho, s čím minulý týden přišel ministr zdravotnictví Jan Blatný. Oficiálně je to novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministr s ní sice narazil na tvrdý odpor, ale my se místo prostého rozhořčení ptejme: proč takový paskvil vůbec předkládá?

Odpověď může znít: protože je vláda tak neschopná a tak moc ztratila důvěru lidí, že jí vlastně nic jiného než „estébáctví“ nezbývá. Reakcí na ministerský návrh se ovšem lekl i premiér Andrej Babiš. Zato resortní šéf předlohu obhajuje s tím, že je k parlamentu „vstřícná“, protože se poslanci nebudou muset obtěžovat s prodlužováním nouzového stavu. Nevím, jestli si uvědomil, jak mrazivě ta slova s ohledem na historickou zkušenost znějí. Nejspíš ne, ale je to další doklad rozkladu vládní kompetence.

Kdyby kabinet zvládl zemi v krizi řídit, nemusel by se uchylovat k takovýmto na jedné straně troufalým a na straně druhé zoufalým opatřením. Na jaře dostal od občanů obrovský bianco šek důvěry, kterou bohužel neuváženě prošustroval, a ještě se hluboce zadlužil. Dávno jsme mohli mít chytrou karanténu, trasování a pořádnou ochranu ohrožených skupin. Nebo aspoň včasnou reakci na druhou vlnu. Nebo aspoň premiéra, který by ji neodložil kvůli strachu o volební výsledek. Nebo aspoň vládu, která s lidmi mluví narovinu...

Ne, místo toho jsme netrasovali, netestovali a nechránili seniory. Předseda vlády dovolil na podzimní nástup epidemie reagovat až se zpožděním skoro dvou měsíců… Ministerstvo zdravotnictví se dlouho zdráhalo poskytnout data dokonce i výzkumníkům a nyní se snaží před občany přinejmenším zamlžit počty zemřelých. Škody malým firmám a živnostníkům kabinet kompenzuje, jak kdyby ty peníze dával Babiš ze svého. Není divu, že důvěra lidí je na nule, že mnozí nemají nejmenší chuť dodržovat i rozumná opatření, že mizí zodpovědnost.

Minář není žádná změna. Znovu jen prodává prošlé, nebo už prodané zboží

sinfin.digital