Bývalý pražský starosta přihrál asistentovi lukrativní nemovitosti. Teď jezdí v Audi jeho firmy

Bývalý starosta Prahy 4 a její současný zastupitel Pavel Caldr má problém, který bude vysvětlovat jen velmi těžko. Podle zjištění serveru INFO.CZ měl totiž umetat cestičku svému blízkému spolupracovníkovi Jiřímu Prokopovi a jeho firmám, které měly zájem o veřejný majetek. Prokopovy firmy totiž během doby, kdy byl Caldr starostou, přišly podivuhodně k lukrativním nemovitostem – například výhodnému nájemnému dvou restaurací a koupi nebytového prostoru. Caldr teď jezdí na jednání zastupitelstva luxusním automobilem, který je registrovaný právě na jednu z Prokopových firem.

Ruka ruku myje, to Caldr podle všeho dobře ví. Jeho podezřelé transakce začaly v létě 2014, kdy se právě založená jeho rodinného přítele společnost Jiřího Prokopa Maxxcatering s.r.o. zúčastnila výběrového řízení na jeden z nebytových prostorů v pražském Podolí. Cena byla velmi příznivá, více než 80 metrů čtverečních za milion a sto tisíc. Firma Maxcatering byla založena jen pár dní před koncem výběrového řízení a měla základní kapitál jen 12 korun, přesto se jí podařilo ihned složit požadovanou kauci v objemu stovek tisíc korun a řízení vyhrát. Jak zdroje serveru INFO.CZ naznačují, osobní vazby v tomto případě měly větší váhu než zájem o správu veřejného majetku.

Pražská strojírna podala trestní oznámení na svého bývalého ředitele. Okradl ji prý o desítky milionů

To byl však neprůhledných čachrů jenom začátek. O necelé tři měsíce později totiž začaly další přesuny majetku. Spřízněná firma Maxxcatering totiž od čtvrté městské části získala výhodnou smlouvu na pronájem restaurace na Podolském nábřeží, krátce nato pak i další nebytový prostor v Nuslích na Praze 4. Letos v létě sice došlo formálně ke změně firmy, která restauraci provozuje, Prokop však u kormidla Pražské kotvy zůstal – prostor si nyní jen místo skrze Maxxcatering pronajímá přes novou firmu Achird.

Prostory restaurace přitom původně spravovala akciová společnost 4-Majetková, která se zabývá správou nemovitostí, se kterými městská část hospodaří a ve které byl Caldr předsedou dozorčí rady. To, že se však tato firma během jeho dozoru změnila na kamarádkšaft, konstatovali i městští zastupitelé. Ti se následně pokusili o Caldrovo odvolání, neúspěšně.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

„Divím se panu Caldrovi, který vycházel 4-Majetkové během vykonávání své funkce starosty velmi vstříc, myslel jsem si, že se takto zhostí i jako předseda dozorčí rady. Ale lidé, kteří 4-Majetkovou vytáhli nahoru, byli odejiti a byli nahrazeni lidmi, kteří si to prakticky vzali jako svůj osobní kšeftík,“ komentoval stav společnosti na zasedání zastupitelstva zastupitel Karel Ptáčník. „Společnost 4-Majetková se nachází v organizačním chaosu,“ dodal jen zastupitel Jan Petr, který vypočítával neřízenost zaměstnanců, absenci koordinace, neexistenci pravomocí či odpovědnosti zaměstnanců a nedostatečnou kontrolu.

Pikantní je na této kauze fakt, že Caldr nyní jezdí automobilem Audi, který podle zdrojů INFO.CZ patří firmě Maxxcatering. Luxusní auto se serveru INFO.CZ podařilo tento týden vyfotografovat přímo před radnicí Prahy 4, kam Caldr přijel na jednání zastupitelstva.

SDÍLET
sinfin.digital