Politické dopady kauzy Vrbětice: Babiš taktizuje a hraje o voliče, ČSSD riskuje fatální důsledky. Zeman jedná skandálně, ale pořád není ze hry

Turbulentní vývoj v případu exploze muničních skladů ve Vrběticích poznamenává českou politiku. Ukazuje se to na úterním dění ve sněmovně a děje se tak navíc krátce poté, co komunisté vypověděli vládě toleranci. Kabinet Andreje Babiše tak fakticky nemá v dolní komoře sílu cokoli prosadit. A opoziční celky dál trvají na svém – koalice SPOLU chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, Piráti a STAN tvrdí, že by se spíš měla rozpustit sněmovna, což by otevřelo cestu k předčasným volbám. Tolik základní rámec, podrobnosti rozebíráme s politologem Ladislavem Cabadou.

Klíčová otázka zní, jak to všechno může ovlivnit podporu vládních stran? První, co asi každého napadne, je fakt, že opozice už nebude moct tak snadno obviňovat koaliční strany z proruské politiky. I když se v tom Andrej Babiš krapet plácá: v pondělí začal brát svá razantní vyjádření ze soboty zpět, když na tiskové konferenci odmítl, že šlo o státní terorismus, podle něj to byl útok na zboží bulharského překupníka zbraní. Za tentýž výrok se ale dneska ve sněmovně omluvil.

Podle Cabady může mít celá kauza fatální důsledky hlavně pro ČSSD, jejíž předseda Jan Hamáček plánoval ještě minulý týden coby „provizorní“ ministr zahraničí cestu do Ruska, o které teď říká, že to byl jen zastírací manévr. „Osobně si myslím, že posledních deset dní – tedy nejen kauza Vrbětice, ale také sjezd strany, vyhození ministra Petříčka z vlády z vnitrostranických důvodů a také osobní zášti staronového předsedy Jana Hamáčka, veletoče ohledně obsazení postu ministra zahraničních věcí a v neposlední řadě tanečků kolem jeho cesty/necesty do Moskvy mohou znamenat definitivní konec ČSSD,“ míní Cabada.

Podle něj se k tomu sice sociální demokraté přibližují dlouhodobou spoluprací s hnutím ANO a Andrejem Babišem, „nicméně poslední události propad ČSSD pod volební práh ještě urychlí“. Pokud jde o hnutí ANO, je podle jeho názoru velmi těžké cokoli predikovat. „V sobotu se zdálo, že Andrej Babiš je schopen standardní reakce na bezprecedentní aktivity ruské vojenské rozvědky na našem území. Nicméně jeho včerejší bagatelizace tohoto aktu naznačují, že jako obvykle začíná lavírovat, sledovat výzkumy veřejného mínění, hledat v celé situaci pro sebe tu nejvýhodnější pozici,“ říká politolog. 

Cabada má za to, že za tím může být Babišova ambice převzít část voličů KSČM, případně i SPD. „Tedy té voličské skupiny, která je k Rusku nekritická, zato hyperkritická je k Západu na čele s EU a USA.“ Podle něj je zároveň skoro jisté, že opozice bude i nadále vládu, stejně jako prezidenta, kritizovat za proruské postoje. „A to i proto, že Andrej Babiš a Jan Hamáček budou v celé věci dále mlžit, prezident se navíc nevyjádřil vůbec, což samo o sobě považuji za velmi problematické,“ uvažuje Cabada v rozhovoru pro INFO.CZ.

Rozhodnutí prezidenta nekomentovat zásadní bezpečnostní téma ihned, ale až po více než týdnu, považuje za skandální. „Jde o vrchního velitele ozbrojených sil, prezident je jasně začleněn do většiny bezpečnostních grémií tohoto státu, dostává informace od zpravodajských služeb a podobně. To, že k věci mlčí, to, že nevyslovil slova díků všem, kteří se vyšetřování podílejí, vyvolává ty nejtemnější domněnky ohledně jeho priorit, ohledně jeho loajality tomuto státu, ohledně vlivu ruské politiky na jeho rozhodování,“ upozorňuje politolog.

sinfin.digital