Čech, kterého unesli džihádisté z Islámského státu, stále žije. Kontakt s únosci se ale zatím nepovedlo navázat

Info.cz

21. 08. 2017 • 11:29

Naděje stále žije. V nedávné době se objevily informace, že Čech Pavel Hrůza unesený v Libyi je naživu. Na české úřady se měl údajně obrátit i člověk, který nabízel zprostředkování kontaktu s únosci. Bezpečnostní složky ale kvůli citlivosti případu zatím nechtějí nic komentovat, informovala Mladá fronta DNES.

Pavla Hrůzu zajali neznámí únosci zřejmě z řad Islámského státu v březnu 2015 u ropných libyjských polí al-Ghání. Před tři čtvrtě rokem se údajně měl jeho zaměstnavateli společnosti VAOS ozvat někdo, kdo potvrdil, že Hrůza stále žije. Před několika týdny se pak na české úřady měl obrátit člověk, který sliboval zprostředkování kontaktu s únosci.

Podle informací MF DNES dostalo tuto nabídku Vojenské zpravodajství a krátce poté se o ní dozvěděla i kontrarozvědka BIS. Případ ale odmítají komentovat. „Informace tohoto charakteru nemůže zpravodajská služba potvrzovat ani vyvracet. Veřejné komentování jakýchkoliv živých kauz by ohrozilo či zcela zmařilo práci zpravodajců,“ řekl Mladé frontě mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Od té doby se ale pátrání po zmizelém Čechovi údajně nikam neposunulo. Údajný informátor prý nedokázal doložit, že skutečně dovede zprostředkovat slíbený kontakt, například poskytnout DNA uneseného prostřednictvím vlasů a podobně. Nesešel se zatím ani krizový štáb, který podobné situace řeší.

Zdroje ze zpravodajských služeb uvádí, že podobné tipy nejsou ničím ojedinělým. Většina z nich ale ztroskotá právě na tom, že ti, kteří informace nabízejí, se chtějí ve skutečnosti jen obohatit, aniž by cokoli věděli. „BIS se ozývá relativně hodně lidí s tím, že mají nějaké důležité či závažné informace, že mohou pomoci něco objasnit nebo někoho najít. V drtivé většině případů se bohužel jejich tvrzení nepodaří potvrdit,“ dodal mluvčí Šticha.

Bezpečnostním složkám už se například podařilo vyjednat vydání unesených dívek Antonie Chrástecké a Hany Humpálové, které byly v zajetí dva roky. Česko za ně zaplatilo únoscům 150 milionů korun. 

SDÍLET