Cenu másla může ovlivnit i sucho na druhé straně planety, říká expert

Česko je z téměř jedné třetiny nepřímo závislé na zahraničních vodních zdrojích. Vyplývá to z mezinárodní studie, kterou vypracovala nizozemská organizace Water Footprint Network (WFN) ve spolupráci Evropskou komisí. Nedostatek vody na druhé straně planety tak může mít vliv na ceny potravin a dalších komodit v Česku.

„Česko využívá pro chod své ekonomiky zhruba 10,8 kilometru krychlových vody. Z toho ale 29 procent pochází mimo hranice země. Zahrnujeme sem vodu vyčerpanou na výrobu surovin i na produkci dovážených výrobků,“ uvedl projektový manažer WFN Ertug Ercin na návštěvě v Praze, kde přednášel na půdě Akademie věd.

Češi se perou o máslo, a přitom vyhodí třetinu jídla. Nakupování nahrazuje štěstí, říká Doušová

Právě klimatické změny, čili nedostatek vody a sucho na druhé straně planety, mohou mít na českou ekonomiku velký dopad. „Například chov dobytka v České republice je do značné míry závislý na dovozu krmiv z Argentiny či Brazílie. Tedy sucho, které by nastalo v Jižní Americe, by se zásadně projevilo na cenách masa a mléčných výrobků v Česku,“ řekl Ercin. Evropská unie dováží až 72 procent sóji, 57 procent z toho se přitom nachází v oblastech ohrožených nedostatkem vody.

„Až příště zase vyletí ceny másla nahoru, možná to bude kvůli suchu v Jižní Americe. A to je jen mediálně přitažlivá špička ledovce. Musíme naše zemědělství měnit a místo krmení dobytka ve velkochovech sójou rozvíjet ekologické zemědělství využívající místní zdroje," tvrdí programový ředitel hnutí Duha Jiří Koželouh.

Jak to může změnit česká vláda? Čtěte na E15

SDÍLET
sinfin.digital