Cenzura, nebo služba veřejnosti? Nový Chovancův úřad budí emoce

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám začalo oficiálně fungovat k začátku nového roku. Debatu o tom, co má nové oddělení na ministerstvu vnitra skutečně na starost, rozpoutal minulý týden prezident Miloš Zeman, který ve svém vánočním poselství varoval před novodobým „Koniášem“ a cenzurou internetu. Hrad teď proti centru brojí na sociálních sítích.

Na skutečnou cenzuru nemá centrum žádný vliv ani nástroje, tvrdí jeho šéfka Eva Romancovová. Ujišťuje, že Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) nebude novou zpravodajskou službou ani nebude mazat obsah z internetu. „Nedomníváme se, že by to byla dobrá metoda boje proti dezinformacím, naopak věříme v to, že je potřeba vysvětlovat a reagovat na dezinformace, uvádět k nim pravdivé informace, které ministerstvo vnitra v oblasti vnitřní bezpečnosti má,“ uvedla Romancovová pro Radiožurnál s tím, že její centrum nemá ani možnost vést s nikým jakékoli řízení.

Prověříme za vás!

Úkolem jejího týmu bude odhalovat nebezpečné dezinformace ve veřejném prostoru a informovat o nich úřady, média i veřejnost. Nepravdivé zprávy kolující po internetu hodlá například zveřejňovat na twitteru nebo ve veřejně dostupném newsletteru. 

Zemanovo vánoční poselství: Ne cenzuře, muslimskému terorismu a zneužívání dávek

Tým přibližně dvaceti lidí povede dosavadní právnička ministerstva vnitra Eva Romancovová. „Půjde povětšinou o specialisty na vnitřní bezpečnost, bezpečnostní analytiky, bezpečnostní právníky apod.,“ upřesnil pro INFO.CZ mluvčí rezortu Ondřej Krátoška. Tým by podle něj měl spolupracovat zejména s policií, zpravodajskými službami, ministerstvem obrany, Úřadem vlády a dalšími orgány státní správy. „Zároveň předpokládáme spolupráci s médii a občanskou společností,“ dodává Krátoška. Úřad, který by měl na starosti kontrolu informací, není v Evropě ojedinělý. Podobné centrum funguje například v Pobaltí nebo Velké Británii.

Úřad pravdy

Ačkoli prezidentská kancelář podle argumentů vnitra k návrhu na zřízení nového týmu neuplatnila žádné připomínky, sám prezident centrum jako neškodný úřad nevidí a proti jeho vzniku se důrazně ohradil. Považuje ho za nástroj předvolebního boje, jehož prostřednictvím je možné skrze údajně spřízněné neziskové organizace ovlivňovat kampaň a také útočit na prezidenta.

Trnem v oku je zejména think-tank Evropské hodnoty, který s vnitrem spolupracuje. Tento think-tank sestavil pod vedením svého analytika a vedoucího programu Kremlin Watch Jakuba Jandy přehled dezinformačních a manipulativních webů, kde se objevily i zpravodajské servery spřízněné s hlavou státu. Janda navíc ve své studii publikované think-tankem označil Zemana za „trojského koně dezinformační kampaně“, který se podle něj pokouší rozvrátit evropskou bezpečnostní infrastrukturu zevnitř. Právě do něj se prezident opřel a ve svém svátečním poselství ho označil za pornoherce.

Zeman je Putinův věrný sluha, tvrdí Němci

Dalším z útoků na hlavu státu má být podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka i páteční článek v New York Times. Deník v rozsáhlém článku uvedl, že si českého prezidenta a jeho poradce „kupuje Kreml“. „Lež. Pan prezident hájí zájmy České republiky. Podíl na vzniku zmíněného článku mají Evropské hodnoty, které teď Ministerstvo vnitra miluje,“ prohlásil nedávno Jiří Ovčáček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Evropské hodnoty si připisují vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám také za svoji zásluhu. Založení týmu údajně doporučily na základě národního bezpečnostního auditu vnitru. „Působíme jako hlavní nevládní partner Ministerstva vnitra ČR a českých bezpečnostních složek v tématu pro-kremelské dezinformační kampaně,“ uvádí think-tank na svých stránkách s tím, že jejich podklady prý čte pravidelně ministr Milan Chovanec.

Nástroj předvolebního boje?

Spolupráce think-tanku s rezortem tak logicky kalí vody mezi Hradem a ministerstvem v rukách sociálních demokratů. „Je to velmi chytře vymyšlené: Ministerstvo vnitra prostřednictvím ČÚTI (normalizační Český úřad pro tisk a informace, který měl za úkol hlídat dodržování tiskového zákona a sledovat média a jejich vliv, zasahoval do obsahové orientace tehdejších novin, pozn. red.) mocensky zaštítí neziskovky, například Evropské hodnoty. Tyto neziskovky s mocenským štítem v zádech budou „doporučovat“ firmám neinzerovat v „závadových“ médiích s cílem ekonomicky je zlikvidovat,“ uvedl minulý týden hradní mluvčí na svém twitterovém účtu. Hanlivé označení centra po totalitním úřadu pro tisk a informace používá hradní mluvčí po vzoru prezidenta Zemana na sociálních sítích.

„ČÚTI je pohrobek Obamovy administrativy, který byl vytvořen i kvůli blížícím se sněmovním a prezidentským volbám. Bude do nich zasahovat,“ napsal v pondělí na twitter hradní mluvčí, který se rozhodl vést boj proti centru a založil mu fiktivní twitterový účet, kam už od pondělního rána vkládá příspěvky. „Děje se přesně to, před čím jsem varoval. ČÚTI se zapojí do politického boje. Za peníze všech daňových poplatníků. V demokracii skandální!,“ napsal o pár dní dříve Ovčáček.

Útok cizí moci

Nový úřad si klade za cíl například i dohled nad ochranou a hladkým průběhem voleb. „Centrum monitoruje informace o ovlivňování voleb, které přicházejí ze zahraničí, a v souvislosti s tím koordinuje pracovní skupinu, jejímž cílem je prověřit všechna potenciálně slabá místa, která by v souvislosti s konáním voleb mohla být cílem útoku cizí moci,“ vysvětlil pro INFO.CZ mluvčí ministerstva. S dalšími úředníky z Chovancova rezortu pak nový tým odborníků bude zpracovávat scénáře potenciálních útoků a vyhodnocovat případná protiopatření.

Divoký západ v Česku? Chovanec chce lidem umožnit střílet teroristy

Útvar nechal loni na jaře na ministerstvu vnitra zřídit rezortní šéf Milan Chovanec (ČSSD) na základě výsledků Auditu národní bezpečnosti. Dokument, který má mapovat reálnou připravenost Česka čelit stávajícím i nově vzniklým bezpečnostním hrozbám, si vnitro nechalo vypracovat v reakci mimo jiné na útoky v Evropě v posledních dvou letech. Kromě terorismu se zabývá i riziky extremismu, migrace, organizovaného zločinu či energetickou a surovinovou bezpečností, stabilitou měny a finančních institucí, kybernetickou bezpečností, ale vyhodnocuje například i přírodní hrozby. Útvar bude financován v rámci rozpočtu ministerstva vnitra.

 

SDÍLET
sinfin.digital