Češi proti koronaviru: Češky v Austrálii šijí roušky pro ostatní

Michal Půr

29. 04. 2020 • 08:00

V seriálu INFO.CZ jsme pro vás na každý den připravili rozhovor s Čechy, kteří zůstali v zahraničí během pandemie koronaviru. Každému jsme položili stejné otázky. Markéta Stehlíková přijela do Austrálie na rok studovat angličtinu. Dnes, o patnáct let později, v Sydney vychovává dvě děti. Jaké jsou tam tresty za nedodržování nařízení a co dělají její kamarádky z české komunity?

 

Jak je země, v níž žijte, zasažená nákazou koronavirem? 

Celá Austrálie má k dnešnímu dni (19. dubna, pozn. redakce) přes 6600 případů, z toho 70 mrtvých. Takže nakažených je podobné množství jako v Česku. Ale skoro o dvě třetiny méně mrtvých. Provedených testů je tu mnohem víc, tudíž je větší pravděpodobnost, že zde čísla i více odpovídají realitě. Testováno bylo více než 420 tisíc obyvatel.    

Jaká jsou v zemi opatření? 

Momentálně jsou to cestovní omezení. Cestující, kteří přiletí do Austrálie, jsou ihned odvezeni do hotelu, kde musejí být dva týdny v karanténě. Ubytování a jídlo jim platí stát. Za nedodržení karantény hrozí pokuta a až půl roku ve vězení.

Australané nesmějí opustit zemi za účelem turismu. Do Austrálie mohou přiletět pouze občané, lidé s trvalým pobytem a pár dalších výjimek. Lidé mohou opustit domov za účelem cesty do práce, na nákup či za sportem. Takže pokud vyjdete na ulici, vidíte samé sportovce. Všichni jezdí na kole, běhají, děti na koloběžkách... Je krásné vidět tolik sportujících lidí. Většina pláží je uzavřených, ale na některých můžete sportovat a na moři je vidět hodně surfařů.

Můžete se potkat s jednou osobou nebo jít ven s nejbližší rodinou. Odstupy jsou na 1,5 metru. Kavárny a restaurace jsou otevřené pro nákup s sebou.

A jaká je zde atmosféra? 

Myslím, že lidé to berou mnohem vážněji, než před pár týdny. Spousta lidí se usmívá, ale narazíte i na nervózní lidi. Vidíte na ulicích policejní auta a rozdávají se i pokuty za nedodržování nařízení. Toaletní papír je stále nedostatkovým zbožím.

Máte povinné nošení roušky? Nosíte ji dobrovolně a jak na vás v tom případě reaguje okolí? 

Nemáme, já ji nosím hlavně do obchodu. Ale jinak si udržuji od lidí odstup. Mnoho českých holek, co tu žije, šije roušky na zakázku. Takže v české komunitě ji má asi každý. 

Když sledujete situaci v Česku, je na tom podle vás lépe než země, v níž se nacházíte? 

Je to velmi podobné, přestože v počtu nakažených je to podobné číslo, Austrálie je obrovská země s 25 miliony obyvatel. A je mnohem jednodušší se zde nechat testovat.

Onemocněl někdo z vašich přátel nebo kolegů?

Naštěstí ne. Asi je to tím, že moji přátelé jsou hodně doma v karanténě. 

Co byste vzkázala lidem v Česku?

Věřím, že s přicházejícím teplým počasím se zlepší i celková situace s koronavirem. Je důležité se dívat kupředu. Než vědci vyvinou vakcínu, budou omezení na celém světě. Je důležité si na karanténě najít to pěkné a pomáhat lidem, kteří jsou v rizikové skupině. Myslím, že Češi jsou příkladem pro celý svět v nošení roušek. Přeji pevné zdraví všem! 

 

SDÍLET