Češi proti koronaviru: V Egyptě přeměňují studentské koleje na obří karanténní stanici

V novém seriálu INFO.CZ jsme pro vás na každý den připravili rozhovor s Čechy, kteří zůstali v zahraničí během pandemie koronaviru. Každému jsme položili stejné otázky. Jan Fulík pobývá v Egyptě, kde působí jako velvyslanec České republiky. Co se v zemi děje a co vzkazuje domů?

 

Jak je země, v níž žijte, zasažená nákazou koronavirem?

Egypt je nejlidnatější arabská země s více než sto miliony obyvatel. Velká většina Egypťanů žije natěsnána v úzkém pásu na březích Nilu a v jeho deltě. Podle oficiálních informací není situace s pandemií v Egyptě kritická. Je ale třeba vzít v úvahu, že počet prováděných testů na počet obyvatel je řádově nižší než třeba v rozvinutých evropských zemích. Skutečný rozsah nákazy je tak těžké posoudit. To, že Egypt nemá vyhráno, to vidíme i v bezprostředním okolí velvyslanectví, kde úřady aktuálně přeměňují nedaleké vysokoškolské koleje na obří karanténní stanici.     

Jaká jsou v zemi opatření?

Jsou obdobná jako ta naše. Omezený pohyb a uzavření škol, restaurací, většiny obchodů a provozoven. Pouze roušky a respirátory nejsou striktně povinné. Naopak ale večer a v noci platí v celé zemi absolutní zákaz vycházení. 

A jaká je zde atmosféra?

Egypťané jsou ve své podstatě pozitivní lidé, takže atmosféra v pětadvacetimilionové káhirské megapoli není nijak výrazně stísněná. Lidí v ulicích ale přeci jen ubylo, stejně jako automobilů. Káhira je sice v těchto dnech znatelně klidnější, ale s vylidněnými ulicemi Prahy se to srovnat nedá. Jindy otřesně znečištěný káhirský vzduch je také znatelně lepší. Dýchatelný ale stále moc není.

Češi proti koronaviru: V Dánsku nikdo roušky nenosí, ale obchody tu vykupují také

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital