Češi proti koronaviru: V Nizozemsku se roušky nenosí ani dobrovolně. Říká se, že odstup stačí

V seriálu INFO.CZ jsme pro vás na každý den připravili rozhovor s Čechy, kteří zůstali v zahraničí během pandemie koronaviru. Každému jsme položili stejné otázky. Dana Šmídková se do Nizozemska přestěhovala za partnerem před šestnácti lety. A velmi ji teď vyděsilo, když se uzavřely tuzemské hranice. V Česku totiž žijí její rodiče.

 

Jak je země, v níž žijte, zasažená nákazou koronavirem?

Máme zde koronavirus od konce února. Lidi byli na dovolené v Itálii a tím to všechno začalo. Taky karneval na hranicích s Německem tomu moc nepřispěl, tím se Braband stal nejvíc postiženým. Momentálně máme každý den údaje kolem 150 mrtvých (rozhovor vznikal před Velikonocemi - pozn. redakce), sleduje se hlavně kolik osob je na intenzivní péči, jelikož jejich kapacita je omezená. Někteří pacienti jsou v nemocnicích v Německu. 

Jaká jsou v zemi opatření?

Pravidla v Holandsku jsou udržovat odstup 1,5 metru od sebe, chodit smí pohromadě maximálně tři osoby a hlavní je co nejvíc zůstávat doma. Školy a družiny jsou zavřené, jen pro děti, jejichž rodiče pracují ve zdravotnictví, školství a podobně, jsou družiny otevřené. Já sama pracuji v zubní ordinaci, my jsme už od 16. března zavření pro normální úkony, každý den jsme pro lidi s problémy, které nemůžou počkat, otevření od 8.30 do 11.30. Když zavolá pacient, že má problém, nejdřív to prodiskutujeme se zubařem, který rozhodne, jestli pacient může přijít, nebo ne. Při příchodu si musí vydezinfikovat ruce a taky vypláchnout ústa. Lidé s koronavirem nebo chřipkou, nachlazením, se musejí objednat k jinému, speciálnímu „korona zubaři“. Jinak opatření jsou vidět v obchodech, v dopravě, jako všude jinde.

Češi proti koronaviru: V Dánsku nikdo roušky nenosí, ale obchody tu vykupují také

sinfin.digital