Češi si příští rok vyberou novou vládu. Čím budou politici lákat voliče?

Rok 2017 bude na domácí politické scéně ve znamení voleb do sněmovny. Čím budou politici příští rok lákat voliče? Přesnou podobu kampaní stále drží politické strany pod pokličkou. Už nyní se ale objevuje několik zásadních otázek: povede Andrej Babiš kampaň přímo k zisku premiérského křesla? Jak moc se proti němu vymezí ostatní strany? A jak do toho všeho zasáhne souběh s prezidentskou volbou?

Od nejvýraznějších politických stran na české scéně zatím shodně zaznívá, že na odtajnění hlavního sdělení kampaně je ještě příliš brzy. Jasněji by mělo být na jaře. Hned vzápětí ale dodávají, že povedou pozitivní kampaň. „Strany budou samozřejmě slibovat pozitivní kampaň, ale ta negativní dokáže většinou zaujmout víc,“ vysvětluje politolog Lukáš Jelínek.

Dodává, že strany si budou muset dobře rozmyslet, na co peníze třeba v billboardové kampani vydají. „Bude navíc fungovat dohled pro kontrolu politických stran a jejich hospodaření. Investovat do negativní kampaně, zvlášť kdyby byla skrytá, bude mnohem obtížnější než v minulosti,“ popisuje Jelínek změny, které přináší nově vznikající Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran.

Na hospodaření politických stran bude dohlížet Weis

Jasným soupeřem pro ostatní politiky bude zřejmě Andrej Babiš a hnutí ANO. To podle aktuálních průzkumů dalece utíká druhé sociální demokracii. Pro ministra financí by tak mohlo být lákadlem vést kampaň namířenou přímo na post šéfa vlády. „Může například zmiňovat, že on by byl úplně jiný premiér než všichni ti, kteří se tu vystřídali od roku 1992,“ nastiňuje možný scénář politolog. Zároveň se může stavět do role rozumného hospodáře a upozorňovat na vyrovnaný rozpočet nebo lepší výběr daní.

Prosincový volební model agentury STEM

Otázkou je, jak na něj zareaguje zatím druhá ČSSD. „U ní je teď zřejmé, že se snaží vyhranit co nejvíce doleva. To znamená akcentovat progresivní zdanění, zdanění firem a výraznější valorizace důchodů a minimální mzdy,“ vyjmenovává Jelínek. „Nevíme ale, jestli tradiční strany dokážou vést volební kampaň stejně efektivně jako Babišovo manažersky řízené hnutí,“ upozorňuje Jelínek na možnou slabinu. A podle končícího roku, v němž se odehrály krajské volby, to vypadá, že se strany zatím moc nepoučily. Přílišné vymezení vůči Babišovi totiž podle všeho příliš nefunguje.

Nový volební manažer ČSSD: Jak Prouza povede stranu k vítězství?

„Politické strany by se měly vztahovat k tomu, o co jim jde, ne co tvrdí soupeři. Na to by si měly dát pozor. Myslím, že TOP 09 na tom může volby úspěšně prohrát. Sociální demokraté jsou nyní na rozcestí. Vybírají si, jaký typ kampaně pro ně bude vhodnější vést,“ říká Jelínek. Proslýchá se ale podle něj, že se chce ČSSD na volby do sněmovny připravit mnohem pečlivěji než na ty krajské, které pro ně skončily debaklem. „Vystoupení Sobotky na prosincovém ústředním výkonném výboru bylo náznakem nové strategie, ale i dramaturgie jak vést politický boj,“ míní Jelínek. Konečná podoba je ale stále nejistá.

„Stabilizovaný“. Zeman odhalil, jak je na tom se zdravím

A nakonec zůstává jedna velká neznámá, která může do předvolební kampaně výrazně zasáhnout. Tou je souběh s kampaní před prezidentským kláním, které se odehraje v roce 2018. Pokud by se totiž rozhodl znovu kandidovat Miloš Zeman, mohl by výrazně ovlivnit témata, která se budou ve veřejném diskursu řešit. „Teoreticky se tak může stát, že kampaň do sněmovních voleb bude jen apendixem před prezidentskými volbami. Strany budou muset reagovat na to, co bude Zeman a případně další kandidáti prezentovat za témata,“ míní politolog.

Co zaznívá přímo od politických stran?

  • ANO: Co už dnes víme skoro se stoprocentní jistotou, je to, že naše kampaň bude pozitivní, stejně jako všechny předchozí kampaně v krátké historii hnutí.
  • KSČM: Naše kampaň se zaměří na řešení nejpalčivějších problémů našich voličů, ale hovořit o heslech či obsahu billboardů apod. je zatím předčasné, samotný volební program budeme projednávat v dubnu 2017 společně s návrhy na kandidátní listiny. Kampaň plánujeme jako pozitivní nabídku voličům, ale kritice se vyhýbat nebudeme, protože se chceme soustředit především na to, co vládní strany neplní.
  • ODS: V kampani pro nadcházející volby chceme nabízet pozitivní a konkrétní představy, jak zlepšit a zjednodušit fungování státu, aby lépe sloužil občanům. Konkrétní sdělení připravujeme, ale je jisté, že budou vycházet z programu, protože jako tradiční strana jej máme.
  • TOP 09: Hned na začátku roku 2017 nabídne voličům Vizi. Tento vlastní dokument, na kterém se podílí celá řada nestranných expertů, definuje představu TOP 09 o naší zemi jako o úspěšném státu a tedy také o úspěšné společnosti.
SDÍLET
sinfin.digital