Česká ekonomika klesla nejvíc v historii. Přesto není tak špatně, jak se může na první pohled zdát

Česká ekonomika v letošním druhém „koronavirovém“ čtvrtletí zaznamenala svůj historicky nejslabší výsledek. Meziročně se snížila o více než desetinu – čísly statistiků přesně o 10,7 procenta, oproti prvnímu kvartálu se propadla o 8,4 procenta, což velmi výrazně překonalo dosavadní rekordní pády z krizových let 2007 až 2009. Přesto však desetiprocentní propad není tak špatnou zprávou, jak se na první pohled může zdát.

Za prvé, pokles hospodářství je o něco nižší, než se všeobecně čekalo. Pravda, ekonomové ve svých predikcích poněkud tápali, při současných odhadech se neměli moc od čeho odrazit. Přesto se jejich očekávání meziročního propadu pohybovala mezi minus osmi až minus 16 procenty, konsenzus odborníků oslovených agenturou Bloomberg se ustálil na hodnotě minus 12,3 procenta. Ekonomice se tedy nakonec vede lépe, než většina ekonomů předpokládala.

Jistě, nadšení z historicky nejhoršího výsledku na místě není, přesto si nejspíš odborníci uvědomují, že mohlo být o dost hůř. Tomu odpovídají i první komentáře po zveřejnění dat. Analytik Komerční banky Martin Gürtler dnešní výsledek označuje „za spíše optimistický“, hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda uvádí, že „nakonec to není až taková hrůza, jak se čekalo“ a podle hlavního ekonoma Natlandu Petra Bartoně jsou údaje „not great, not terrible“.

sinfin.digital