Česká firma vyvinula sety na testování covidu ze slin. Brzy by se mohly používat ve školách

Česká biotechnologická společnost Bioinova přichází na trh s novými testovacími sety na covid-19, které jsou podle firmy až o třicet procent přesnější a umožňují i testování ze slin. Už brzy by se mohly používat ve školách Středočeského kraje. 

Rychlejší, přesnější a úspornější. Takové jsou podle ředitele společnosti Bioinova Petera Bauera nově vyvinuté odběrové sady na testování nemoci covid-19. Odběrové soupravy byly nedávno schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a nyní se jedná o jejich nasazení mimo jiné i ve školách Středočeského kraje. 

„Poptávka stoupá řádově o tisíce kusů týdně. Nyní dodáváme do zhruba deseti laboratoří a odběrových míst a postupně se ozývají další zájemci. V tuto chvíli jednáme se školami ze Středočeského kraje, které mají zájem spustit odběr našimi testy. S aktuální diskusí o plánovaném testování školáků očekáváme zájem i z dalších krajů. Spontánně se nám ozývají s poptávkou i jednotlivé školy,“ říká pro INFO.CZ Peter Bauer.

Nově vyvinutý odběrový set obsahuje unikátní roztok, jehož chemické prostředí je uzpůsobeno pro vzorek odebraný z nosohltanu i z úst, respektive ze slin. „Odběrový set Bi-CoVTM obsahuje štětičku na stěr z nosohltanu nebo úst a malou zkumavku s aktivním roztokem. Již během transportu vzorku do laboratoře roztok deaktivuje virus a uvolňuje RNA. Laboratorní personál proto pracuje s bezpečnějším vzorkem, který je rovnou připraven pro PCR reakci. Bi-CoVTM set tak nahrazuje investici do standardního odběrového setu a izolačního kitu,“ vysvětluje mechanismus fungování nového setu Peter Bauer. Časové i materiální úspory jsou podle něj jednoznačné. Stejně jako komfort pro pacienta v případě šetrnějšího odběru z úst. „Výtěr z úst je jednoduchý a zvládne ho snadno každý. Je tak vhodný i pro případné domácí samoodběry,“ doplňuje Bauer. 

Validace a klinická studie na prokázání účinnosti a bezpečnosti Bi-CoVTM setu probíhala v období od září do listopadu 2020 na vzorku několika stovek osob, na studii spolupracovala například Nemocnice AGEL v Novém Jičíně. „V klinické studii jsme s odběrovým setem Bi-CoVTM dokázali odhalit o 30 procent více pozitivních osob oproti běžně používanému postupu. To bezpečně prokázalo nejen účinnost testovacího setu, ale i relevanci odběru slin,“ dodává Bauer. Odběrový a RNA izolační set Bi-CoVTM je podle Bauera kompatibilní s většinou u nás používaných PCR kitů. Aktuálně firma vyrábí asi pět tisíc setů denně, postupně plánuje navýšit produkci na 50 tisíc setů týdně s tím, že nákupní cena odběrového setu pro laboratoře „nepřesáhne částku 50 korun“.

sinfin.digital