Česká munice proti Islámskému státu. Praha zvažuje další pomoc Iráku

Česko by mohlo do Iráku poslat střelivo do ručních zbraní. ČTK a České televizi to v Bagdádu po jednání s iráckým ministrem obrany Usmánem Ghánimem řekl český ministr obrany Martin Stropnický. Věří, že Česká republika se díky své pomoci bude podílet na poválečné rekonstrukci Iráku.

Iráčtí politici podle Stropnického Česku poděkovali za pomoc v boji proti takzvanému Islámskému státu. 

„Možná u nás se to posuzuje jako něco, co není zas až tak výrazné nebo důležité. Vůbec to není pravda," řekl Stropnický. Poukázal na munici, kterou česká armáda pro irácké kolegy ze svých zásob uvolnila. „A mimochodem oni by uvítali ještě další a my budeme schopni jim sem ještě nějakou poslat," poznamenal ministr. Podrobnosti o dodávce munice se podle něj budou teprve připravovat.

Martin Stropnický a Usmán Ghánim

Další pomocí irácké armádě bude vyslání zdravotnického týmu. Jeho misi již schválila česká vláda i parlament. Lékaři a další personál jsou připraveni do země přijet již na začátku prosince. Podle Stropnického k realizaci jejich mise chybí jen získat z irácké strany jeden dokument. „Je to formalita, ale důležitá," poznamenal. Chirurgický tým bude pomáhat v rámci americké polní nemocnice několik desítek kilometrů od Mosulu. Starat se bude mimo jiné o raněné vojáky z ofenzivy proti Islámskému státu, která v Mosulu probíhá.

Stropnický poznamenal, že irácká armáda podle dostupných informací ovládá již asi třetinu města. Irácký ministr obrany je podle něj poměrně optimistický a očekává, že se iráckým ozbrojeným silám podaří zhruba do poloviny příštího roku vytlačit DAIŠ (arabská zkratka pro Islámský stát) až na syrskou hranici. „Je to věc, která by mohla výrazně přispět ke stabilizaci země. Druhá věc je, že když vyhrajete válku, musíte ještě vyhrát mír," podotkl Stropnický.

Čeští zdravotníci budou v Iráku působit asi půl roku. Pak by je mohli vystřídat vojenští instruktoři. O jejich zaměření se teprve jedná. Vysláni by mohli být ženisté nebo vojenští policisté. Stropnický zároveň řekl, že pozval zástupce iráckého ministerstva obrany, aby přijeli do České republiky a prohlédli si české zbrojovky, které by jim mohly pomoci doplnit bojové ztráty na technice. Podotkl také, že čeští zástupci začínají pracovat na tom, aby se na rekonstrukci Iráku mohly podílet české firmy. „Oni s tím také počítají a dávají najevo, že to, že jsme pomohli a pomáháme v době války, a ona je to válka, bude samozřejmě zohledněno."


SDÍLET
sinfin.digital