České domácnosti bohatnou, může za to i růst cen nemovitostí. Za dekádu jsme bohatší o tři biliony

ČTK

vkr

České domácnosti bohatnou. Podle studie České bankovní asociace se jejich čisté jmění – rozdíl mezi celkovou hodnotou majetku domácností a finančními závazky – v posledních deseti letech zvýšilo o 40 procent na téměř 11 bilionů korun. Může za to i vývoj na trhu nemovitostí. 

V sobotu uplyne přesně 10 let od krachu banky Lehman Brothers, symbolu poslední velké finanční krize. A právě tato krize část Čechů přiměla k tomu, aby své prostředky směřovaly do - podle jejich mínění - bezpečnějších aktiv, jako jsou například nemovitosti. To se vyplatilo, ceny bytů v pražské metropoli se v posledních deseti letech ztrojnásobily a podle odborníků potenciál k růstu ceny stále není vyčerpaný. 

„Domácnosti se v posledních deseti letech naučily hledat možnosti, jak své prostředky lépe zhodnotit prostřednictvím investování do dlouhodobě výnosných finančních aktiv," vysvětluje Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace. To se týká i držení dlouhodobých cenných papírů, které z finančních aktiv domácností rostlo nejrychleji - zvýšilo se ze 17 miliard na 152 miliard. 

Část aktiv domácnosti drží i na běžných a spořicích účtech, jejichž využívání od roku 2009 předčilo objem prostředků na termínovaných vkladech. Nárůst peněz držených na běžných účtech svědčí především o konzervatismu části českých domácností a o tom, že si chtějí držet finanční rezervu pro nenadálé potřeby.

„Nárůst objemu prostředků držených na běžných a spořících účtech v poslední dekádě ale rovněž souvisí s poklesem úrokových sazeb na termínovaných vkladech na rekordně nízké úrovně," vysvětluje Petr Teplý z Fakulty financí a účetnictví VŠE, jeden z autorů studie. 

sinfin.digital