Českem se přehnaly silné bouřky. V Jižních Čechách jsou lidé bez elektřiny, nejezdí vlaky

19. 08. 2017 • 12:00

Silné bouře, před kterými varovali meteorologové, řádily v noci na dnešek hlavně na jihu Čech. Několik tisíc domácností tam stále zůstává bez elektřiny, mimo provoz jsou i některé železniční tratě v regionu. Na Šumavě bouřka a silný vítr vyvrátily stovky stromů. Šumavský národní park doporučuje návštěvníkům, aby dnes a v neděli nevstupovali na turistické trasy v této oblasti.

V Jihočeském kraji se dodávky energie v některých místech nepodaří dnes obnovit. Komplikovaná je situace především na Českokrumlovsku a v oblasti lipenské přehrady. Na silnicích tam leží popadané stromy, a podle mluvčího distribuční společnosti E.ON Vladimíra Váchy postupují proto opravy pomaleji.

Omezený provoz na železnici je nadále v okolí lipenské přehrady, Velešína na Českokrumlovsku nebo na trati České Budějovice - České Velenice. Podle webu Českých drah budou některé tratě zprovozněny nejdříve v neděli ráno.

Polomy zasáhly především oblast v okolí Stožce na Prachaticku, kde leží přes cesty mnoho popadaných stromů. Řada z nich je nalomených a hrozí jejich pád. Odstraňování škod bude trvat minimálně celý víkend.

Bouřka také zkomplikovala pořadatelům přípravu Lipno Sport Festu, který dnes začal. Vítr poničil stany, v nichž se nacházelo zázemí pro akci. Organizátoři proto museli zajistit nové přístřešky.

Bouřky v noci dorazily i do dalších částí Čech, následky ale nebyly tak významné. V Plzeňském kraji museli hasiči v pátek večer vyjíždět ke 40 událostem, zejména k padlým stromům na silnici. V Karlovarském kraji, kde také meteorologové hlásili velmi silné bouřky a vysoký stupeň nebezpečí, bylo zásahů výrazně méně.

Horší situace byla v okolních zemích. Dva lidé přišli v noci na dnešek o život při silné bouřce nedaleko města Braunau am Inn v Horních Rakousích. Zřítil se na ně festivalový stan. Dalších nejméně 40 lidí utrpělo zranění, z toho deset těžká. V Bavorsku nepřízeň počasí způsobila komplikace zejména v železniční dopravě, přerušeno muselo být několik hudebních festivalů.