Jak Francie odhalila slabá místa programu české vlády. Nadcházející měsíce jsou unikátní příležitostí pro obranu a tuzemské firmy, je hřích ji nevyužít

Česko čekají v obranné a bezpečnostní politice nové časy. Alespoň soudě dle programového prohlášení vlády a podle dokumentu Desatero pro obranu, s nímž přišla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). V následujícím textu analyzuji, jak se cíle vlády shodují s prioritami Francie, která se stala nejdůležitějším státem v oblasti obrany v Evropě. Hledání průsečíku zájmů je důležité zejména proto, že v polovině roku navazujeme na francouzské předsednictví EU.

Podle programového prohlášení chce vláda navrátit České republice reputaci spolehlivého partnera v rámci EU a NATO. To se může zdát jako samozřejmost, ale už jsem se několikrát setkal s otázkou – „co vlastně jako Česko chcete?“ Výroky prezidenta Miloše Zemana a bývalého premiéra Andreje Babiše, když už je tedy někdo vnímal a promýšlel, vyvolávaly u západních spojenců pochybnosti či zmatení. Je zcela namístě snažit se vrátit naší zahraniční politice určitou váhu a důvěryhodnost, na které můžeme dále stavět – například obrannou spolupráci.

Make Czechia great again

Ačkoliv vláda vidí členství v EU jako „klíčové a prospěšné“, v preambuli k obraně jasně říká, že ambice EU v oblasti obrany nesmějí konkurovat NATO, ale být v souladu. To je často používaná fráze, ale nikdo již nevysvětluje, co to přesně znamená a čeho se konkurence má nebo nemá týkat.

Podobně je na tom desatero ministryně obrany, které tvrdí, že obranná spolupráce v EU nesmí nahrazovat NATO a vést k budování evropské armády. To je nadbytečná fráze, jelikož vybudování společné evropské armády je v praxi tak náročné, že jde (minimálně v blízké budoucnosti) o nereálnou představu.

Pro ilustraci toho, že se skutečně nejedná o akutní téma, i vojensky velmi ambiciózní Francie ve svých prioritách pro předsednictví píše, že chce silnější a více operativní Evropskou obranu kompatibilní s NATO. Konkrétně chce navázat na summit NATO v Madridu a jednat v souladu se společnými prioritami NATO, EU a Spojených států. Společnou Evropskou armádu nyní nikdo nechystá, zmiňovat náš odpor mezi prioritami proto nedává moc smysl. Věnujeme zkrátka síly problému, který není.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co programové prohlášení vlády přehlíží?
  • Jak by mohla konkrétně vypadat spolupráce s Francií?
sinfin.digital