Česko čeká zdražování. Můžou za to vysoké mzdy a nízká nezaměstnanost

Kristína Paulenková

11. 12. 2016 • 07:47

Platy rostou, nezaměstnanost je nízká, dokonce nejnižší v EU, ekonomická situace Čechů se zlepšuje. Znamená to ale také, že už v příštím roce můžeme očekávat zdražení. S vyššími platy totiž roste inflace, tedy zvyšují se ceny. Už v listopadu stoupaly nejrychleji od poloviny roku 2013. A za co si připlatíme? V podstatě za všechno.

„V posledním roce ten růst v české ekonomice byl velmi rychlý zhruba 4,6 procenta, tam jsme byli premiantem v Evropě a nezaměstnanost v unii byla jedna z nejnižších, možná dokonce nejnižší, takže ty mzdové inflační tlaky tady jsou,“ vysvětluje Jiří Polanský, analytik České spořitelny.

Už v listopadu meziměsíčně nejvíce vzrostly ceny sýrů, vajec a mléka. Cukr za rok zdražil více než o čtvrtinu. Ceny potravin porostou i v příštím roce. Nahoru podle všeho půjdou i ceny pohonných hmot. Na vině je kromě růstu mezd v Česku i zvyšování ceny ropy. Země, které jí těží, se navíc po 15 letech všechny dohodly, že omezí její produkci. 

„Do budoucna ta inflace poroste i díky cenám ropy, které byly hodně nízké a začínají pomalu růst  a my si myslíme, že ten růst bude pokračovat, což se bude projevovat na cenách pohonných hmot ,“ vysvětluje Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Podle odhadů ceny obecně porostou už v lednu a už v první polovině příštího roku by jejich růst měl dosáhnout 2 procent. Znamená to, že běžné výdaje domácností v porovnání s předchozími roky stoupnou.

V průběhu minulých let ceny spíše stagnovaly, ekonomická situace v Česku nebyla nejlepší. „Byl to dlouhodobější vývoj od roku 2008, kdy globální ekonomika bojovala o přežití a to ovlivnilo vývoj i v Česku,“ komentuje Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. „V řadě vyspělých zemí včetně nás byla recese, takže velmi malé tlaky na růst cen, naopak tu byly deflační tlaky,“  dodává, že k tomu došlo ke snižování cen řady komodit včetně ropy.

Situace se ale změnila a ekonomika prochází oživením, kvůli kterému bude dráž. Na druhou stranu se ale lidé nemusí bát, že by inflace rostla více než platy. „Nominální platy se budou zvyšovat více než ceny. Z tohoto pohledu jsme optimisté,“ domnívá se Polanský. Podle odhadů plat v příštím roce porostou ještě rychleji než letos.

SDÍLET