Česko chce zabodovat v umělé inteligenci. Jako jeden z mála států EU má vlastní strategii

Česká republika se dnes zařadila do klubu zemí, které mají jasný plán jak uspět a prosadit se v technologii budoucnosti - umělé inteligenci (AI). Vláda dnes schválila Národní strategii umělé inteligence v ČR, která je základem podpory rozvoje AI v Česku a rovněž nezbytným předpokladem pro vznik evropského superhubu pro oblast umělé inteligence. Podobnou strategii mají nejvyspělejší státy Evropy jako je Francie, Velká Británie, nebo Německo a rovněž technologicky nejvyspělejší země světa.

"Já jsem před pár měsíci zahájil osobní aktivitu s cílem získat evropský superhub pro umělou inteligenci, jednám se všemi hlavními představiteli Evropské unie a přesvědčuji, že jsme v této oblasti na světové špičce. Připravujeme nyní s místopředsedou vlády Havlíčkem základní obrysy hospodářské strategie a umělá inteligence tam bude mít významné místo," řekl novinářům předseda vlády Andrej Babiš.

Januš: Benešová čeří vody, ale nepropadejme hysterii. Zrušení vrchních soudů není tragédie

"Máme velkou šanci využít špičkový český výzkum v této průlomové technologii, jako klíčový nástroj pro naši budoucnost. Zařazujeme se tím mezi evropskou technologickou elitu, která bude udávat nejen směr v oblasti průmyslu, ale stává se rovněž významným světovým hráčem v budování kybernetické bezpečnosti, abychom se tak postavili velké globální hrozbě, jako je krádež dat," dodal místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 

Nová strategie je především vstupenkou ČR pro zapojení do aktivit na úrovni EU, která si vytkla za cíl dohnat náskok, který mají dnes především Spojené státy a Čína. "Klíčový první krok je snaha vybudovat v Praze Evropské centrum excelence v AI, tedy sídlo jedné z chystaných čtyř evropských výzkumných sítí. To by pomohlo vytvořit z Česka a celého regionu jeden ze světových AI hubů, ze kterého by těžila i ostatní oborová centra v Česku a celé Střední Evropě," vysvětlil náměstek ministra pro digitalizaci a inovace Petr Očko, jenž se svým týmem strategii připravil. Česko si vznik Evropského centra excelence v AI vytyčilo za krátkodobý cíl, kterého je reálné dosáhnout do roku 2021. Strategie obecně počítá s krátkodobými (právě do roku 2021), střednědobými (2027) a dlouhodobými (2035) cíli.

 

SDÍLET
sinfin.digital