Česko potřebuje propouštění. Spousta lidí tu dělá poměrně primitivní práci a ekonomice to dlouhodobě škodí, říká šéf Asociace pro kapitálový trh Řezáč

E15 Premium, Jaroslav Bukovský

E15 PREMIUM | Neefektivně přezaměstnaná ekonomika, která se nikdy nezbavila puncu montovny. Země s měnou, která se jednoho dne může stát terčem kolosální spekulace. Inflační terapie centrální banky spoléhající na jedinou divokou kartu. I takové může být moderní Česko. „Nová bankovní rada ČNB v čele s Alešem Michlem si musí dávat velký pozor na komunikaci. Guvernér bude dost možná muset obdobně jako svého času Mario Draghi říci, že udělá cokoli, aby inflaci stlačil zpět. A to i za cenu, že přehodnotí svůj výrok o tom, že úroky už zvedali a je to zbytečné,” říká šéf Erste Asset management a předseda Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč.

Jak těžký život má manažer konzervativního podílového fondu, když je úrok na spořicím účtě i vysoko nad pěti procenty ročně?

Obchodně, a to mluvím i za kolegy z konkurence, to v posledním roce nebyla žádná procházka růžovým sadem. Máme tu vnitropodnikovou produktovou konkurenci, tedy banku, která je váš klíčový distributor, ale také přímý konkurent. Zvláště pak v okamžiku, kdy úrokový cyklus přináší vyšší úrokové sazby, což probíhá právě v posledních měsících. Ovšem jsou tu fondy krátkodobých dluhopisů, kde nákupem jedno- a dvouletých státních dluhopisů nakupujete více než šestiprocentní výnosy. To tu dlouhá léta nebylo, v období, kdy tu byly nulové úrokové sazby.

Skutečně jde o tak zajímavou prémii nad bankovním kontem?

Vezměte v potaz i daně, úroky ze spořicích účtů jsou totiž vždy zdaněny 15procentní srážkovou daní. Ve fondech, pokud investujete na tři a více let, máte výnosy osvobozené od daně. Což může řešení takového dilematu trochu napomoci.

A pochopili to vaši klienti?

Teď nám tečou do dluhopisových fondů stamiliony týdně, jeden srpnový týden i půl miliardy. To jsou za posledních pět let nejsilnější přírůstky v této třídě aktiv a v horizontu půl roku čekáme, že to ještě o jednotky miliard korun nabobtná, což by znamenalo nárůst objemu některých fondů o desítky procent.

Naše čtenáře nejvíce vzrušují akcie, těm se letos nijak zvlášť nedaří. Dají se snad už označit za levné?

Ceny akcií jsou nadále volatilní a nálada se mění každý týden. Kvartální výsledky amerických firem pozitivně překvapily a průměrná ziskovost byla zhruba o tři procentní body vyšší, než se čekalo. Ale analytici dál čekají růst ziskovosti. Což v okamžiku, kdy roste inflace a porostou úroky, jak v dolarech, tak eurech a máte tu reálný recesní scénář, tak to je mix, který nedává dohromady smysl. Často jsme byli paradoxně v situaci, kdy bylo zveřejněno špatné makročíslo a trh si v ten moment řekl: Fed nepůjde s úroky tak nahoru a navíc už začátkem příštího roku sazby začne uvolňovat. Já si to nemyslím, inflace to neumožní a centrální banky budou muset i s rizikem recese držet úroky přiměřeně vysoko. Takže prázdniny byly poznamenány právě tímto úrokovým paradoxem.

sinfin.digital