Chladno a déšť kvůli hurikánu? Jsme rozmlsaní, Irma za počasí v Česku nemůže, říká odborník

V Karibiku má na svědomí lidské životy, zpustošené domy a zničenou infrastrukturu. Hurikán Irma, který se v tento moment žena na USA, ale do České republiky nedosáhne. I přesto, že podle meteorologů v atmosféře souvisí vše se vším, počasí ve střední Evropě neovlivní. Přístí týden se nicméně má dle meteorologů v Česku ochladit a začne pršet. 

Nejvyšší denní teploty se v Česku pohybují v průměru kolem 20 stupňů a podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by se to v následujících dnech nemělo výrazně změnit. I přesto si ale lidé stěžují na chladnější ráz počasí a v posledních dnech i na místy zataženou oblohu a nepříjemný déšť.

Někteří se proto zejména na sociálních sítích začali zajímat, zda chladnější počasí v ČR nesouvisí s hurikánem Irma, který v minulých dnech zpustošil Karibik, Bahamy a Kubu a v těchto chvílích se řítí na americkou pevninu, kde ohrožuje zejména stát Florida.

USA hrozí ekologická katastrofa. Hurikán se žene na komplex s tunami radioaktivního materiálu

„V atmosféře souvisí vše se vším a záleží, na jaké úrovni se na to díváme,“ řekl redakci INFO.CZ meteorolog a klimatolog Michal Žák. Souvislost s hurikánem Irma ale vyloučil. „Na druhou stranu v tomto případě se žádné přímé dopady na počasí ve střední Evropě nebo České republice nečekají. Do souvislosti bych to proto nedával,“ dodal.

„Že je posledních několik dnů chladněji? Máme za sebou teplé léto a lidí jsou možná trochu rozmlsaní,“ uvedl se smíchem Žák.

SDÍLET
sinfin.digital