Chovali se nezodpovědně a nebylo to poprvé, říká expertka o Češích vězněných v Turecku

Blesk

Podle novinářky a humanitární pracovnice Markéty Kutilové se Markéta Všelichová a Miroslav Farkaš, které Turecko zadrželo a obvinilo z podpory terorismu, chovali hloupě. Oba Češi zůstávají ve vazbě a podle místních médií je čeká soud. Česko usiluje o jejich deportaci. 

„Pokud chtějí pomáhat, a zvláště s penězi od veřejnosti, nemají porušovat zákony, je to od nich velice nezodpovědné,“ komentuje pro Blesk Markéta Kutilová kauzu českého páru zadrženého na tureckých hranicích. Novinářka a humanitární pracovnice se minulou sobotu vrátila právě ze syrského Kurdistánu (Rojavy).

Jak se teď dá cestovat na sever Sýrie, kde vládne kurdský režim, ovšem nikým neuznaný?

Do Rojavy se teď legálně dostat nelze, hranice jsou neprodyšně uzavřené, Turecko na oblast uvalilo embargo. A přechod z iráckého Kurdistánu do Rojavy je teď také uzavřený a je obtížné získat povolení k přechodu. My tam jezdíme jako novinářky, máme speciální kontakty, díky nimž se tam dostáváme legálně. Ale běžně je dnes legální cesta v podstatě nemožná. I Všelichová se do Rojavy dostala nezákonně.

Zatkli je ovšem při přechodu z Turecka do iráckého Kurdistánu, což je legální, pro Čechy do Iráku není vízová povinnost. Problém byl, že jim probrali batohy a zjistili, že jsou napojeni na YPG/YPJ, kurdské milice v Rojavě. A ty jsou zase přímo napojené na tureckou Kurdskou stranu pracujících (PKK), která je pro Turecko teroristickou organizací.

Pokračovat ve čtení rozhovoru.

sinfin.digital