Česko je díky účasti ČSSD ve vládě lepší místo k životu. Ve volbách chceme deset procent hlasů, říká Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na víkendovém sjezdu obhájila post místopředsedkyně ČSSD. V rozhovoru pro INFO.CZ komentuje nejen průběh sjezdu a jeho výsledky, ale také odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka nebo krach jednání o předvolební spolupráci se Zelenými. ČSSD se podle ní musí soustředit především na lidi, kteří se živí svou vlastní prací. Za předpoklad úspěchu považuje srozumitelnost a jednotu. „Naším cílem je získat deset procent,“ říká pak směrem k podzimním sněmovním volbám.

Přestože Jan Hamáček čelil během prvního dne sjezdu ČSSD ostré kritice kvůli vašemu angažmá ve vládě Andreje Babiše, post předsedy obhájil hned v prvním kole volby a vlastně dost s přehledem. Jak hodnotíte diskusi delegátů a následnou volbu předsedy?

První online sjezd šlapal jak hodinky, ze všech stran jsem slyšela velkou chválu na technický průběh sjezdu, z toho máme ve vedení ČSSD radost. Většina naší členské základny jsou starší lidé, takže úspěšnou digitální komunikaci bereme jako velký úspěch. Navíc jsme mluvili otevřeně, upřímně jsme si vyříkali názory a nebáli jsme se transparentnosti. Z toho mám také radost.

Sama to hodnotím jako svátek vnitrostranické demokracie. Ta může být upřímná a nekompromisní, ale vše bylo v rámci pravidel a vyhrál kandidát s největší demokratickou podporou členské základny. I v oblasti programu byly debaty intenzivnější, než bývá zvykem. To víme ale už několik týdnů, že když jsou lidé při podobných příležitostech v domácím prostředí, tak se více soustředí na obsah, mají menší trému vystupovat, nikam nespěchají a je to ku prospěchu věci.

Výsledky sjezdu vnímám jako přiklonění sociální demokracie ke svým kořenům – podpora pracujících a stát, který chrání a slouží svým občanům.

Ve volbě prvního místopředsedy porazil Roman Onderka Břetislava Štefana. Není v tom trochu paradox? Vždyť Štefan by měl být lídrem kandidátky ČSSD pro sněmovní volby na jižní Moravě, zatímco Onderka je tamtéž náhradníkem, na kandidátku se vůbec nedostal…

To, že se staronový statutární místopředseda strany nevešel na kandidátku kraje čítající 34 pozic, je podivné. Zvlášť když byl několika okresy nominován na lídra celé kandidátky. Myslím si, že Břetislav Štefan měl strach, že ho Roman Onderka ve volbách takříkajíc skočí. To se ostatně stalo v posledních volbách, kdy Romana voliči vykroužkovali do Poslanecké sněmovny.

Jak vnímáte poměrně ostrou kritiku těch spolustraníků, kterým se nelíbí, že jste ve vládě s Andrejem Babišem? Jan Hamáček na jednu stranu řekl, že jste toho prosadili víc, než kolik by se dalo čekat od strany se čtrnácti poslanci, na druhou stranu si třeba bývalý senátor Jiří Dienstbier, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický nebo starosta Bohumína Petr Vícha servítky zrovna nebrali…

Možná to bude znít jako klišé, ale koalice s hnutím ANO skutečně nikdy nebyla manželstvím z lásky, ale sňatek z rozumu. Ve vládě jsme odvedli obrovský kus sociálně demokratické práce, a to je to podstatné. Prosadili jsme znovuproplácení prvních tří dnů nemocenské, zavedení náhradního výživného pro opuštěné děti, elektronickou neschopenku, zvýšení rodičovské.

Díky nám rekordně rostly důchody, platy státních zaměstnanců i mzdy v soukromé sféře. Náš program Antivirus zachránil během koronakrize milion pracovních míst. Díky naší účasti v kabinetu má tato vláda jasný sociálně-demokratický program. Jsem přesvědčená, že naše vlast je díky účasti sociální demokracie ve vládě lepší místo k životu. Tohle lidi zajímá. Stejně jako to, co jim jako politická strana chceme poskytnout.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak bude ČSSD vypadat pod staronovým šéfem?
  • Co říká na odvolání Tomáše Petříčka z postu ministra zahraničí?
  • A co musí sociální demokraté udělat, aby uspěli ve volbách?
sinfin.digital