Den ve 30 vteřinách: ANO a SPD si notují ohledně referenda, ČSSD míří do opozice

ČTK, adk

Hnutí ANO a SPD se na dnešním jednání shodly na zavedení zákona o obecném referendu. Prohlásil to šéf SPD Tomio Okamura. Partaj jednala i s ČSSD. Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek po schůzce potvrdil, že strana míří do opozice. Co dalšího důležitého se dnes děje?

Babiš a Okamura nalézají řeč v konkrétních otázkách, SPD podpoří Vondráčka do čela PS

Vyjednavači hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura a Radim Fiala se podruhé sešli s hnutím ANO. Jednali spolu o programových prioritách i obsazení postů šéfů sněmovních výborů. Okamura odcházel z jednání optimisticky naladěn. Pochvaloval si zejména, že hnutí ANO podpořilo zavedení zákona o obecném referendu. Podporu našel Okamura dle svých slov i u KSČM. Tyto tři strany spolu dohromady dají 115 ze 120 potřebných hlasů. Na schůzce dle něho rovněž zaznělo, že SPD podpoří ve volbě vedení Sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka.

Prohráli jsme zničujícím způsobem. Vláda s ANO by byla konec ČSSD, říká Dienstbier pro INFO.CZ

Zaorálek zopakoval, že ČSSD míří do opozice

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek po dnešním jednání se zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie zopakoval, že sociální demokracie se chystá do opozice. Nepředpokládá, že by ČSSD tento postoj přehodnotila. S předsedou hnutí Tomiem Okamurou a místopředsedou Radimem Fialou mluvili představitelé ČSSD hlavně o ustavení Sněmovny. Konkrétní závěry schůzka neměla.

Kalousek na kolenou? Ani omylem! Komentář Zdeňka Šarapatky

Syn Špinarové odmítl vyznamenání pro matku od Zemana

Syn Věry Špinarové odmítl státní vyznamenání, které chtěl zpěvačce posmrtně udělit prezident Miloš Zeman. Informaci České televize potvrdil ČTK syn zpěvačky Adam Pavlík s tím, že by jeho matka o takové ocenění nestála. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček agentuře řekl, že k vyznamenání Špinarové vyzývali Zemana občané. Zeman nominaci Špinarové na státní vyznamenání in memoriam odtajnil během třídenní návštěvy v Moravskoslezském kraji.

Zeman chtěl vyznamenat Špinarovou, její syn metál odmítl převzít. Sama by ho nechtěla, říká

Šéf strany Rozumní Petr Hannig kandiduje na prezidenta, podpořilo ho 20 poslanců

Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig má k dispozici 20 poslaneckých podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Podpisy ve středu odevzdal na ministerstvo vnitra. Hannig to dnes řekl ČTK. Podporu získal od končících i nových poslanců z několika politických stran. Ohledně své kandidatury se ještě nerozhodl bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl. Ministerstvu vnitra již zaslali kandidátní listiny podepsané poslanci čtyři uchazeči o Hrad, veřejně to oznámili jen tři z nich.

Do boje o Hrad se zapojí i Petr Hannig. Hudebník získal podpisy 20 poslanců

Soud s Rathem byl odročen na neurčito

Krajský soud v Praze přerušil jednání v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, která se týká zmanipulovaných zakázek. Nejprve chce vyřešit námitky podjatosti soudce Roberta Pacovského a trestního senátu, který vede. Námitky podal Rath a téměř všichni advokáti. Proti rozhodnutí o námitkách ještě bude možné podat stížnost, kterou by případně řešil pražský vrchní soud. Dá se tak očekávat, že se proces zastaví na několik měsíců.

Soud zastavil Rathův „nekonečný“ monolog. Vybrali jsme 5 nejzajímavějších věcí, které v něm zazněly

Uber opět smí jezdit v Brně

Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření, které zakazovalo Uberu poskytovat přepravní služby v Brně. Uvedl to na facebooku náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Podle něj to znamená, že Uber může začít v Brně jezdit. Není tím ale vyřešena otázka, zda jezdí v souladu se zákonem, protože to soud neřešil. Podle Hollana se tím bude zabývat samostatně. Uber tvrdí, že soudní rozhodnutí umožní využívat v Brně služby firmy stejně jako v Praze.

Uber může znovu jezdit v Brně, vrchní soud zrušil předběžné opatření

SDÍLET
sinfin.digital