Den ve 30 vteřinách: Babiš a Přibil před komisí, polský prezident podepsal částečnou reformu soudnictví

Info.cz, abe

Politik Andrej Babiš a novinář Marek Přibil dnes stanuli před vyšetřovací komisí, která zjišťuje okolnosti úniku informací z policejního spisu, o kterém na nedávno odhalené nahrávce oba muži mluví. Polský prezident podepsal jeden ze tří zákonů, které reformují soudnictví v zemi. Další dva sporné zákony přislíbil vetovat. A co dalšího se v Česku i za hranicemi dnes dělo?

Sněmovní komise na Babiše: Exministr popírá, že nakládal s živým policejním spisem

Před sněmovní komisí k únikům údajů z vyšetřovacích spisů dnes vystoupil předseda hnutí ANO a bývalý ministr Andrej Babiš a novinář Marek Přibil. Ti se společně objevili na nahrávce při údajném předávání dokumentů z policejních vyšetřování kauzy Beretta. Přibil i nadále tvrdí, že živé policejní spisy s politikem neprobíral, Babiš kauzu označil za politický boj. Novinář Marek Přibil dnes strávil na slyšení před sněmovní komisí k únikům údajů z vyšetřovacích spisů zhruba 2,5 hodiny. Při odchodu novinářům pouze zopakoval, že s předsedou hnutí ANO a bývalým ministrem financí Andrejem Babišem žádné takzvané živé policejní spisy neprobírali, a doufá v to, že to doložil. Dále jen uvedl, že nemá povinnost média informovat. Po Přibilovi před komisi předstoupil Babiš. Ten podle předsedy komise Martina Plíška odmítl na řadu otázek odpovědět a choval se arogantně.

Zeman začíná být dementní, trpí kognitivní dysfunkcí. Bojím se o něj, tvrdí neurolog Stránský

Politická kontrola nad soudy v Polsku: prezident podepsal jeden ze sporných zákonů

Polský prezident Andrzej Duda podepsal jeden z trojice zákonů nedávno schválených parlamentem, které jsou součástí reformy polské justice. Tu kritizuje Evropská unie i domácí opozice. Už v pondělí Duda oznámil, že dvě další kontroverzní právní normy bude vetovat. Dnes potvrzený zákon měnící fungování obecných soudů v zemi dává podle webových stránek prezidentského úřadu ministru spravedlnosti právo jmenovat a odvolávat předsedy a místopředsedy soudů, u předsedů soudů po konzultaci s národní soudcovskou radou. Podle kritiků je takový postup neústavní. V Polsku je navíc ministr spravedlnosti, kterým je v současnosti Zbigniew Ziobro, zároveň generálním prokurátorem.

Podvod při nákupu pandurů: Dalík půjde na 5 let do vězení, zaplatí 4 miliony pokutu

Za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká pět let vězení. Zaplatit má také čtyři miliony korun, jinak mu hrozí dva roky vězení navíc. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který se kauzou zabýval podruhé. Původně uložil čtyři roky vězení. Nejvyšší soud ale Dalíka po sedmi měsících z vězení propustil a nařídil, aby se podřízený soud znovu zabýval právním hodnocením případu. Dalík vinu odmítá. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

Vojenský zásah proti KLDR je otázka „několika měsíců“, zní z USA. Na válku se připravuje i Čína

Washington Post: Trump hledá nového ministra spravedlnosti, Sessionse nemůže vystát

Americký prezident v soukromém okruhu svých poradců řeší možnost odchodu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, kterého hlava Spojených států v nedávném rozhovoru s novináři kritizovala. Na svém webu to napsal list The Washington Post s tím, že někteří Trumpovi důvěrníci již dokonce hledají kandidáty, kdo by se po Sessionsově odchodu, ať již v případě rezignace, nebo odvolání, mohl uvolněného postu ujmout. Zdroje citované deníkem The Washington Post tvrdí, že otázka Sessionsova osudu je aktuální v posledních dnech, kdy Trump opakovaně a často veřejně vyjadřuje pocit zmaru nad ministrem spravedlnosti, který je zároveň i nejvyšším žalobcem.

Od Chrámové hory zmizely detektory kovu, mezi Izraelci a Palestinci vyvolaly napětí

Izraelská vláda rozhodla, že od vstupů na posvátný okrsek na Chrámové hoře v Jeruzalémě odstraní sporné detektory kovu. S odvoláním na prohlášení bezpečnostního kabinetu o tom dnes informovala agentura Reuters. Zavedení tohoto bezpečnostního opatření, jež mělo podle Izraele znemožnit pronášení zbraní na posvátné místo, vyvolalo nové napětí i násilné střety mezi Izraelci a Palestinci. Izraelský bezpečnostní kabinet pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua po několikahodinovém nočním zasedání rozhodl, že nahradí detektory kovů „důmyslnou technologií". Podle izraelských médií by mohlo jít o kamery s vysokým rozlišením, které dokážou odhalit skryté předměty.

Stav Češky bojující v Hurghadě o život komplikuje infekce. Odletěl za ní speciál a doktoři z Česka

Žena, která v Divoké Šárce napadla muslimku v šátku, spáchala podle policie přestupek

Incident, při kterém neznámá žena v pražské Divoké Šárce minulý týden fyzicky napadla muslimku v šátku, neskončí u soudu. Jak na svém webu uvedla ČT24, policie celou záležitost vyhodnotila jako pouhý přestupek a spis proto poputuje k dohře na úřad příslušné městské části. Ředitelka organizace In Iustitia pro pomoc obětem násilí z nenávisti Klára Kalibová však s řešením celé kauzy nesouhlasí. Podle ní jsou vulgarity a nadávky na veřejnosti z rasových nebo náboženských důvodů trestným činem. Incident se odehrál minulý týden, když se na cestě ke koupališti snažila agresorka fotografovat dvojici žen se šátky na hlavě, které tam šly na výlet se skupinou dětí. Jedna z vedoucích družiny požádala ženu, aby toho zanechala, ale dočkala se útoku pěstí a kopanců.

SDÍLET
sinfin.digital