Den ve 30 vteřinách: Babiš má jasno o osmi ministrech, Horáček zaregistroval kandidaturu na prezidenta

Info.cz, abe

Andrej Babiš odtajnil další plány ohledně sestavování vlády. Jasno má prý už o obsazení sedmi až osmi ministerských křesel. Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek odmítl jeho nabídku na místo v čele rezortu školství. Předseda ODS Petr Fiala v Lánech jednal s prezidentem Milošem Zemanem. Potvrdil mu, že nepovažuje za vhodné, aby pověřil Babiše sestavením vlády. A co dalšího se dnes v Česku i za hranicemi dělo?

Babiš „má jasno“ o obsazení sedmi až osmi ministerských postů, rektor Bek nabídku odmítl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na jednání poslaneckého klubu ANO nabídl post ministra školství rektorovi Masarykovy univerzity v Brně Mikuláši Bekovi. Ten funkci odmítl. Na webu to uvedl týdeník Respekt. Bek podle něj Babišovi jménem všech rektorů navrhl, aby se ministrem stal současný náměstek na ministerstvu školství Robert Plaga, který měl doposud na starosti řízení vysokých škol. Babiš minulý týden uvedl, že sestaví menšinovou vládu z dosavadních ministrů za ANO a z odborníků. Dnes řekl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě, kterou skládá. Hledá odborníky mimo jiné na ministerstvo školství, průmyslu a obchodu a kultury.

Babišův hon na ministry. Nabídku na ministerstvo školství odmítl rektor Masarykovy univerzity Bek

Fiala jednal se Zemanem a přinesl mu knihu

Předseda ODS Petr Fiala během dnešní schůzky v Lánech řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, že nepovažuje za dobré, aby byl sestavením vlády pověřen někdo, kdo nemá ve Sněmovně k dispozici většinu hlasů. Novinářům to řekl po odpoledním jednání s hlavou státu. Zeman v úterý pověřil jednáním o sestavení vlády předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a podpořil jeho záměr vytvořit menšinovou vládu. Fiala se s prezidentem neshodl ani v pohledu na to, kdo by měl být šéfem Poslanecké sněmovny. Fiala novinářům řekl, že během více než hodinové schůzky zástupci ODS prezidentovi sdělili své představy o uspořádání Sněmovny. Shrnuli mu také argumenty, proč by se měl stát Fiala jako předseda nejsilnější opoziční strany šéfem Sněmovny. Fiala na twitteru uvedl, že Zemanovi přinesl svou knihu.

ODS trvá na tom, že půjde do opozice. Zeman Fialu ke spolupráci s ANO nijak nepřesvědčil

Teroristický útok v New Yorku: vrah osmi lidí zanechal vzkaz s odkazem na IS

Útočník, který v centru Manhattanu zabil osm lidí a nejméně dalších 11 zranil, po sobě zanechal vzkaz, ve kterém se hlásí k odkazu teroristické organizace Islámský stát. S odvoláním na policejní zdroj to uvedla americká televize CNN. Vzkaz zůstal v pronajaté dodávce, kterou muž najížděl do lidí na cyklostezce. Pachatel, kterým je podle médií devětadvacetiletý Uzbek žijící v USA, si auto vypůjčil v úterý nedlouho před činem v New Jersey. Policisté kromě vypůjčené dodávky prohledali i vůz s floridskou registrační značkou, který zřejmě útočník zanechal na parkovišti půjčovny.

Terorista z Manhattanu po sobě nechal v dodávce vzkaz. Hlásí se v něm k Islámskému státu

Senátoři navrhli zrušení registru smluv

Tři desítky senátorů navrhly Ústavnímu soudu zrušení zákona o registru smluv. Zdůvodnili to tím, že uplatňování normy by mohlo způsobit veřejnému sektoru miliardové škody. Ústavní soud by proto podle nich měl ze zákona odstranit alespoň pasáže, které zavedly povinnost zveřejňovat smlouvy pro kraje, obce nebo jimi vlastněné firmy. Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od letošního července platí, že nezveřejněná smlouva není platná.

Senátoři napadli u Ústavního soudu zákon o registru smluv. Tvrdí, že může způsobit miliardové škody

Horáček zaregistroval svou kandidaturu na prezidenta, pod peticí má 86 tisíc podpisů

Uchazeč o Hrad Michal Horáček dnes na ministerstvu vnitra předal petici s 86 000 občanskými podpisy, které podporují jeho kandidaturu na prezidenta. Horáčkovu kandidaturu oficiálně jako navrhující občan podala paralympionička Tereza Diepoldová. Horáček řekl, že shromáždil 115 000 podpisů, téměř 30 000 ale jeho spolupracovníci po kontrole odstranili, protože nesplňovaly zákonné podmínky. Horáček bývá společně se současným prezidentem Milošem Zemanem a bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem označován za největší favority lednové volby. Všichni už deklarovali, že mají dostatek občanských podpisů, tedy více než 50 000.

Horáček se zaregistroval v boji o Hrad. Má 86 tisíc podpisů

Vyhlídkové kolo na smíchovské náplavce nebude

Plán vyhlídkového kola na pražském Hořejším nábřeží padá. Investor včas nedodal Praze 5 potřebná povolení, takže smlouva s městskou částí o nájmu pozemku končí. Radnice nyní chce zahájit diskusi s veřejností o další budoucnosti smíchovské náplavky. Smlouvu o nájmu pozemku, kde mělo šedesátimetrové kolo vzniknout, radnice podepsala loni v srpnu. Firma Timsbury Capital měla do dneška městské části dodat povolení od památkářů a dalších institucí, které by musely 60 metrů vysokou atrakci u Vltavy schválit. V průběhu dneška na úřad nic nedorazilo, firma má čas do půlnoci. Pražští památkáři už před podpisem smlouvy upozorňovali, že podobně vysoké kolo v dané lokalitě nepovolí. Proti stavbě vznikla i petice, proti jeho instalaci se vyjádřila také primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

SDÍLET
sinfin.digital