Den ve 30 vteřinách: Babiš nechce vládnout bez důvěry, Drahoš oficiálně podal kandidaturu na prezidenta

Info.cz, abe

Andrej Babiš si nedokáže představit, že by dlouhodobě vládnul bez důvěry poslanců. Vyvrátil tak představu Miloše Zemana, který včera v televizi zmínil, že by lídra hnutí ANO nechal vládnout i bez podpory poslanců. A co dalšího se dnes v Česku i za hranicemi dělo?

Babiš odmítá, že by dlouhodobě vládnul bez důvěry

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nedokáže představit, že by vláda bez důvěry fungovala celé čtyřleté volební období. Ve vyjádření tak reagoval na výroky prezidenta Miloše Zemana, který naznačil, že by kabinet hnutí ANO vládl, přestože by ve Sněmovně nezískal důvěru. Babiš v úterý dostal od Zemana pověření jednat o sestavení vlády, dnes vyjádřil přesvědčení, že jeho kabinet důvěru získá. Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov naznačil, že by mu nevadilo, kdyby Babišův kabinet nezískal ve Sněmovně důvěru a že by ho nechal vládnout i navzdory tomu.

Čtyři roky vlády bez důvěry? Neumím si to představit, tvrdí navzdory vzkazu Zemana Babiš

ODS: Zeman vykládá Ústavu účelově ve prospěch Babiše

Prezident Miloš Zeman kreativně vykládá Ústavu ve prospěch předsedy ANO Andreje Babiše, když mluví o možnosti, že by mohl vládnout menšinový kabinet ANO i bez důvěry Sněmovny. Dnes to na tiskové konferenci řekli představitelé ODS. Podle nich je jediná cesta, jak zastavit spolupráci Zemana s Babišem, zvolení předsedy ODS Petra Fialy za předsedu Sněmovny. Občanští demokraté o tom chtějí jednat s ostatními sněmovními frakcemi, i když některé z nich už vyjádřily podporu kandidátovi ANO Radku Vondráčkovi.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Drahoš má 142 tisíc podpisů pro kandidaturu na prezidenta

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš získal pro svou kandidaturu na prezidenta více než 142 tisíc podpisů. Svou registraci dnes odevzdal na ministerstvo vnitra, oficiálně se tak zapojil do boje o Pražský hrad. Drahoš řekl, že sebral více než 157 tisíc podpisů, část z nich jeho tým kvůli nesrovnalostem vyřadil. Termín na odevzdání kandidatury ministerstvu vnitra je do 7. listopadu. Dosud tak učinili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, textař a podnikatel Michal Horáček, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Podle ministerstva vnitra kandidátní listinu s podporou poslanců podal i další kandidát, jeho jméno ale zatím není známo. Dva další zájemci o Hrad vnitru nedoložili potřebné podpisy.

Drahoš se oficiálně zapojil do boje o Hrad. Na vnitro podal kandidaturu se 142 tisíci podpisy

Boje v Sýrii v říjnu podle pozorovatelů nepřežilo 923 civilistů

Boje v Sýrii si v říjnu vyžádaly životy asi 923 civilistů, včetně 170 dětí. Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, kterému poskytuje vojenskou podporu Rusko, mají na svědomí kolem 67 procent z těchto úmrtí. Informovala o tom nevládní exilová organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR), která vznikla v roce 2011 a sídlí v britském Coventry. Armáda syrského prezidenta Bašára Asada má podle SNHR v tomto období na svědomí životy 398 civilistů, včetně 78 dětí, 62 žen a 20 lidí, kteří zemřeli následkem mučení. Ruské jednotky podle organizace v říjnu zabily 221 civilistů, včetně 68 dětí a 36 žen.

Krvavý říjen: Při bojích v Sýrii zemřelo za poslední měsíc 923 civilistů

Systém penzí je v nejlepším stavu od roku 2008

Český důchodový systém je v nejlepší kondici za posledních devět let. Jeho schodek letos dál klesal. Na konci září činil 4,11 miliardy korun. Na konci loňska přesahoval ještě 16 miliard a letos v pololetí 7,5 miliardy. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Za zlepšováním stavu je ekonomický růst s rekordní zaměstnaností a rostoucími výdělky, odvody tak platí víc lidí z vyšších mezd a platů. Podle návrhu státního rozpočtu by se systém penzí v příštím roce mohl dostat do přebytku. Na důchody se vydává dlouhodobě víc peněz, než kolik se na ně vybere. Systém je tak léta v minusu. Naposledy byl v přebytku před krizí. V roce 2008 do něj přiteklo o šest miliard víc, než se z něj na penze vyplatilo.

Halířové příspěvky, reklama i milionové dary. Co mají prezidentští kandidáti na svých účtech?

Trump míří na návštěvu Asie, bude usilovat o zesílení tlaku na KLDR

Americký prezident Donald Trump dnes zahajuje desetidenní návštěvu pěti asijských zemí – Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a Filipín. Zahraniční cesta, která bude nejdelší asijskou návštěvou šéfa Bílého domu za posledních 25 let, má dva hlavní cíle – posílení ekonomických vazeb a boj proti jaderné hrozbě KLDR. Vzhledem k častým testům stále dokonalejších severokorejských raket a výbušné rétorice mezi oběma zeměmi se pozornost světa soustředí právě na Severní Koreu a na to, co se Trumpovi snažícímu se o izolaci režimu Kim Čong-una nakonec podaří vyjednat.

Trumpův přístup ke KLDR je jeho největší úspěch, říká expert. Co čekat od jeho cesty do Asie?

SDÍLET
sinfin.digital