Den ve 30 vteřinách: Babiš se setkal se Zemanem, soud zrušil tresty pro Nečasovou a Rittiga

ČTK, adk

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzku využil ke kritice premiéra Sobotky a především k vlastní obhajobě. Se Zemanem mluvil o kauze Čapí hnízdo, ve které ho chce policie stíhat. Případ znovu označil za účelovou snahu o ovlivnění voleb. Zeman s ním v tomto názoru souhlasí. Co důležitého se dnes děje v Česku a ve světě?

Zeman na Hradě přijal Babiše

Prezident Miloš Zeman přijal odpoledne na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. společně probrali kauzu Čapí hnízdo, ve které chce policie Babiše stíhat pro podezření, že organizoval podvod s 50milionovou dotací. Babiš novinářům po jednání řekl, že prezident na schůzce zopakoval svůj dřívější výrok, že premiérem jmenuje vítěze voleb. Uvedl rovněž, že neplánuje volební spolupráci se Zemanem, který se v lednu bude ucházet o znovuzvolení.

Babiš byl u Zemana. Přivezl svůj snář a prezident mu slíbil, že jmenuje vítěze voleb

Soud zrušil podmínky pro Nečasovou a Rittiga

Podmíněné tresty pro bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) ani pro lobbistu Ivo Rittiga a jeho právníka neplatí. Pražský vrchní soud zrušil předchozí rozsudek v případu údajného vyzrazení utajované zprávy BIS a věc vrátil k dalšímu projednání. Původní verdikt ukládal Nečasové podmínku v délce 1,5 roku a tříletý zákaz práce ve funkcích s přístupem k utajovaným informacím, Rittigovi a advokátovi Davidovi Michalovi devítiměsíční podmínku.

„Při válce s Ruskem budu první kolaborant.“ Poslankyně za ANO vyvolala pozdvižení

Dvojici útoků v Iráku nepřežilo nejméně 50 lidí

Padesát mrtvých a nejméně 80 zraněných si vyžádaly dva teroristické útoky u města Násiríja v jižním Iráku. Napsala to agentura Reuters s odkazem na místní policii a zdravotnické úřady. První útok se podle zdravotních služeb v provincii Zikár stal v restauraci na okraji města, asi 300 kilometrů jižně od Bagdádu. Druhý útok proběhl krátce nato u kontrolního stanoviště nedaleko Nasiríje. K útokům se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Mezi oběťmi jsou Iráčané a Íránci.

Oproti Evropě i světu máme pořád co dohánět, říká poslankyně, která má TOP 09 přivést mladé voliče

Trojice europoslanců za KDU-ČSL podala oznámení na Okamuru

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura čelí trestnímu oznámení. To na něj podala trojice europoslanců za KDU-ČSL, jak INFO.CZ exkluzivně informovalo. Podle poslanců Okammura šíří pomluvy a lži, když v médiích a na sociálních sítích zveřejňuje seznam dvanácti českých zástupců v Evropském parlamentu, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku kvůli tomu, že odmítá přijímat uprchlíky. Okamurovo tvrzení se ukázalo jako mylné, protože lze prokazatelně dohledat, že zmiňovaní poslanci hlasovali proti rezoluci. Ta se ke všemu uvalení sankcí vůbec netýkala. Sám Okamura označil oznámení za zoufalství.

Teroristé rozsévali smrt v Iráku. Mrtvých je přes sedmdesát

ČRo: Zeman by teď vyhrál 1. kolo voleb s 28 % hlasů

Pokud by se nyní konaly prezidentské volby, jejich první kolo by vyhrál prezident Miloš Zeman. Současné hlavě státu by dalo hlas 28 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas. Druhý skončil Jiří Drahoš, který získal 13 procent hlasů, třetí místo obsadil Michal Horáček s 12,4 procenta hlasů. Další prezidentští kandidáti voliče zatím moc nezaujali, jejich podpora se pohybuje v jednotkách procent. Zhruba polovina lidí stále neví, komu dá hlas.

Impozantní pohřeb, který spojil národ. Dějinné záběry ukazují nevídané měřítko rozloučení s T. G. Masarykem

Jourová: EU uvolní na testování dvojí kvality potravin milion eur

Členské státy Evropské unie, které mají problémy s dvojí kvalitou potravin a jiných výrobků, budou moci požádat o dotaci na jejich testování. Eurokomisařka Věra Jourová na dnešním zasedání sněmovního zemědělského výboru v Jihlavě uvedla, že na testování uvolní asi milionu eur z letošního rozpočtu. Další peníze našla na vytvoření metodiky, podle níž by jednotlivé země měly postupovat. Celkem podle eurokomisařky půjdou do této oblasti zhruba dva miliony eur, což je v přepočtu 52 milionů korun.

SDÍLET
sinfin.digital