Den ve 30 vteřinách: Babišova vláda žádá sněmovnu o důvěru, Zeman bude příště chtít 101 podpisů

ČTK, adk

Menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO) žádá o důvěru Poslanecké sněmovny. Na plénu ho dopoledne podpořil i prezident Miloš Zeman, který zopakoval, že Babišovi dá i druhý pokus, pokud s žádostí neuspěje. V takovém případě už ale bude chtít před jmenováním vlády ujištění, že má šéf hnutí ANO zajištěnou většinu 1010 hlasů ve sněmovně. Co dalšího důležitého se dnes děje v Česku a ve světě?

Menšinová vláda Andreje Babiše žádá o důvěru Poslanecké sněmovny

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně představil programové prohlášení vlády, se kterým žádá poslance o důvěru. Mluvil zejména o evropské politice, bezpečnosti, investicích, digitalizaci státní správy a důchodové reformě. Ostatní sněmovní strany kromě ANO oznámily, že důvěru vládě nedají. Poslanci jednotlivých stran se vesměs střídají v kritice kabinetu a jeho postupu v povolebním vyjednávání. V případě, že vláda ve sněmovně neuspěje, jak se očekává, podá demisi na příštím zasedání, které bude 17. ledna.

Druhý pokus nebude zadarmo. Zeman otočil, po Babišovi bude chtít 101 podpisů

Zeman ve sněmovně podpořil Babiše. Pří 2. pokusu o vládu po něm bude chtít 101 podpisů

Prezident Miloš Zeman ve sněmovně podpořil vládu Andreje Babiše. Potvrdil, že pokud kabinet nezíská důvěru dolní komory, dá mu i druhou šanci. Vyzval ho ale, aby si před dalším pokusem vyjednal pro svůj kabinet dostatečnou podporu ve Sněmovně. Dá mu na to dostatečný časový prostor. Zeman to řekl poslancům s tím, že má povinnost podpořit i nynější Babišovu vládu, neboť ji jmenoval. Zeman také uvedl, že bude před dalším jmenováním požadovat po Babišovi garanci sněmovní většiny.

Volební kalkulačka: Se kterým prezidentským kandidátem se nejvíce shodujete?

Sněmovna odmítla návrh Pirátů a STAN hlasovat přednostně o vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci Pirátů a Starostů neprosadili návrh, aby se sněmovna ještě před jednáním o vyslovení důvěry jednobarevné menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) zabývala jeho vydáním ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Postup podpořilo 65 přítomných poslanců, 115 jich bylo proti. Předseda Pirátů Ivan Bartoš návrh zdůvodnil tím, že je zásadní rozdíl, zda by sněmovna hlasovala o důvěře vládě premiéra, který je, nebo není trestně stíhaný.

Zeman „hladil po hlavičkách“ strany i občany. A Babišovi slíbil neomezený čas, upozorňují experti

Babišův kabinet podporuje zdanění finančních náhrad v církevních restitucích

U církevních restitucí je třeba korekce, vysvětlil předseda vlády Andrej Babiš (hnutí ANO), proč jeho menšinová vláda ve Sněmovně podpoří návrh KSČM na zdanění finančních náhrad za nevydaný majetek. Podle premiéra šlo o nejdiskutovanější bod dnešního jednání vlády. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek považuje zdanění finančních náhrad za popření principu právního státu.

Babišova vláda vyšla vstříc komunistům, kývla na zdanění církevních restitucí

V Pákistánu zadrželi Češku s devíti kilogramy heroinu, mířila do Abú Zabí

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla dnes zadržena 21letá Češka, která pašovala devět kilogramů heroinu. Informovala o tom na svém webu pákistánská televize Geo, podle níž česká občanka mířila do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. České ministerstvo zahraničích věcí zadržení Češky potvrdilo.

Kufr plný heroinu a česká „barbie“. Může strávit desetiletí v pákistánské kobce. Co ještě jí hrozí?

Separatisté navrhují na premiéra Katalánska opět Puigdemonta, ukrývá se v Bruselu

O úřad předsedy katalánské vlády se bude znovu ucházet Carles Puigdemont, který se stal poprvé katalánským premiérem před dvěma lety a jehož z této funkce koncem října Madrid odvolal kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Na kandidatuře Puigdemonta se v úterý večer dohodly dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku, informují španělská média. Zda se Puigdemont premiérem znovu stane, ale není jisté, a to i přesto, že separatisté získali v prosincových volbách v regionálním parlamentu většinu.

Katalánští separatisté se snu o moci nevzdávají. Hledají právní skuliny, jak převzít vládu

SDÍLET
sinfin.digital