Den ve 30 vteřinách: Babišovi vadí komunista Ondráček v čele výboru a průměrná mzda vzrostla

ČTK, ekb

Šéf hnutí Ano Andrej Babiš žádá komunisty, aby do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS navrhla jiného kandidáta než Zdeňka Ondráčka, který se jako příslušník SNB v roce 1989 účastnil zásahu na Národní třídě. KSČM má žádost projednat v úterý. ČSÚ pak dnes oznámil, že se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zvýšila o necelých sedm procent na 29 050 korun. Důvodem je situace na trhu práce, kdy firmy obtížně shánějí nové zaměstnance. Jaké další zprávy by vám neměly uniknout? 

Babiš požádá KSČM, aby do čela komise pro kontrolu GIBS nenominovala Ondráčka

Hnutí ANO požádá komunisty, aby do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zvážili nominaci někoho jiného než Zdeňka Ondráčka, který se v roce 1989 jako člen pohotovostního pluku zúčastnil zásahů proti demonstrantům. Andrej Babiš  tak reagoval na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka, který šéfa hnutí ANO v dopise požádal, aby využil svého politického vlivu a zvolení Ondráčka zabránil. Podle stranického předsedy Vojtěcha Filipa poslanci KSČM žádost posoudí v úterý na jednání klubu. Filip ale výzvu označil za směšnou součást Horáčkovy kampaně. „Měl by se zamyslet nad svou vlastní předlistopadovou minulostí,“ řekl ČTK Filip.

Vládněte s Babišem! Je to ve státním zájmu, vyzývá demokraty diplomat Kolář

Průměrná mzda už dosahuje téměř 30 000 Kč měsíčně. Většina zaměstnanců na ní nedosáhne

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen stoupla o 4,2 procenta, informoval dnes Český statistický úřad. V porovnání s druhým čtvrtletím výdělky rostly pomaleji, podle oslovených analytiků ale tempo růstu zpomalilo jen dočasně a v dalších čtvrtletích opět zrychlí. K růstu mezd nadále pomáhá zejména situace na trhu práce, kdy kvůli výkonu ekonomiky firmy stále obtížněji shánějí zaměstnance. Analytici tvrdí, že klesající míra nezaměstnanosti ještě více zvýší tlak na růst mezd i ve čtvrtém čtvrtletí. Obecně avšak platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Akcionáři Agpi podpořili prodej vepřína v Letech. Stát by měl dát 450 milionů

Akcionáři společnosti Agpi – majitele vepřína v Letech, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy – dnes na valné hromadě schválili převod areálu na stát. Na valné hromadě ve Vrcovicích na Písecku bylo přítomno 92,4 procenta akcionářů. Pro schválení převodu bylo 89,16 procenta z přítomných akcionářů, proti 10,84 procenta. „Představenstvo usoudilo, že ta nabídka je tak velice zajímavá pro společnost, že bylo velice těžké ji nepřijmout,“ řekl dnes místopředseda společnosti Jan Čech. Peníze od státu ve výši 450,8 milionu korun by měla firma dostat do konce dubna 2018. Právní zástupce jednoho minoritního akcionáře Jan Válek ale ČTK řekl, že proti dnešnímu usnesení zřejmě podá žalobu.

Pavel unesený v Libyi je mrtvý. Podle zdroje z místa úřady při záchranné akci zaspaly

SPD bude jednat s Merkelovou. Mohla by vzniknout další velká koalice

Předsednictvo německé sociální demokracie (SPD) se dnes vyslovilo pro zahájení rozhovorů s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové o nové vládě. Jejich výsledkem ale nemusí být nutně další velká koalice, ve hře jsou i další možnosti, je přesvědčen šéf SPD Martin Schulz. O návrhu předsednictva ve čtvrtek rozhodne stranický sjezd sociálních demokratů. Podle Schulze jeho strana k rozhovorům přistupuje tak, že jejich výsledek není předem daný. „Není žádný automatismus, není žádný časový tlak,“ uvedl politik, který ještě donedávna vyjednávání o velké koalici striktně odmítal. Postoj SPD se ale změnil poté, co zkrachovaly rozhovory o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Trosky zřícené pražské lávky dostane do rukou znalec. Čtyři lidé jsou zranění

Příčinou sobotního pádu lávky v pražské Troji, v důsledku kterého se zranili čtyři lidé, bylo podle odborníků zřejmě přetržení zkorodovaných lan. Pro ČTK to řekli odborníci ze stavební fakulty Českého vysokého učení technického v Praze, Vladislav Hrdoušek a Tomáš Rotter. Návrh projektu i kontroly lávky, které dělala firma PONTEX, byly podle nich v pořádku. Oficiálně ale zatím příčina neštěstí oznámena nebyla, trosky musí prozkoumat znalci. Vedení Prahy chce do vyšetření pádu dočasně odvolat šéfa mostařů v Technické správě komunikací (TSK) Jana Zemánka.  Na problematický stav lávky z roku 1984 ale poukazovaly posudky z minulých let, odborníci ji proto stále sledovali prostřednictvím elektronického monitoringu. Podle Hrdouška je sice zvláštní, že kontrolní systém na lávce nesignalizoval problémy, ale o důvodu nechtěl spekulovat.

Babišova vláda vstříc lidem, bez sněmovního politikaření. Komentář Vratislava Dostála

Povstalci údajně zabili během potyčky bývalého jemenského prezidenta Sáliha

V bojích v jemenské metropoli Saná byl dnes zabit bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih. Oznámily to zdroje šíitských povstalců a s odvoláním na zdroje ze Sálihovy strany uvedla i turecká agentura Anadolu. V Saná druhý den pokračovaly těžké boje a OSN požádala o humanitární pauzu pro civilisty. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí také uvedl, že nabídne amnestii všem členům opozice, kteří ukončí spolupráci s povstaleckými šíity. Hádí zároveň nařídil svým jednotkám, aby obsadily hlavní město Saná. Od minulého týdne tam proti sobě bojují někdejší spojenci – šíitští povstalci a Sálihovy jednotky. Na šíity navíc útočí letectvo arabské koalice. O život zde v posledních pěti dnech přišlo nejméně 125 lidí a 238 osob bylo zraněno.

SDÍLET
sinfin.digital