Den ve 30 vteřinách: Česko může dostat pokutu za uprchlíky, bitcoin překročil hodnotu 16 tisíc dolarů

Info.cz, abe

Evropská komise se rozhodla žalovat Česko, protože se nechce podílet na přerozdělování uprchlíků. Zemi za to hrozí vysoké sankce. Miloš Zeman se poprvé setkal s nováčky, které do své vlády navrhuje Andrej Babiš. Do Lán pozval Jaroslavu Němcovou, která má vést rezort práce a sociálních věcí, a Kláru Dostálovou, která by měla být v čele ministerstva pro místní rozvoj. A co dalšího se dnes v Česku i za hranicemi dělo?

Evropská komise žaluje Česko. Kvůli nepřijímání migrantů hrozí zemi vysoké sankce

Evropská komise zažalovala Česko, Polsko a Maďarsko u Soudního dvora EU za to, že porušují unijní právo a nechtějí se podílet na dohodnutém přerozdělování žadatelů o azyl. Předání celé záležitosti soudu je posledním krokem tzv. řízení pro nesplnění povinnosti, které Brusel s trojicí zemí vede už několik měsíců. Pokud státy nezačnou plnit své povinnosti vyplývající z legislativy EU, soud může rozhodnout o uložení vysoké jednorázové pokuty a opakovaného penále. Podle diplomatických zdrojů redakce tu ale stále existuje prostor pro jednání. Informované zdroje z blízkosti Evropské komise hovoří o tom, že komisaři své rozhodnutí v posledních týdnech několikrát odložili, protože doufali, že státy nakonec změní své stanovisko a začnou respektovat dohodnutá pravidla.

Brusel poslal Česko k soudu kvůli kvótám na migranty. Hrozí nám vysoké sankce

Zeman se setkal s prvními nováčky ve vládě. Jednal s Dostálovou a Němcovou

Prezident Miloš Zeman dnes přijal na zámku v Lánech kandidátku na ministryni práce a sociálních věcí Jaroslavu Němcovou (ANO). Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Němcová byla první z nováčků v nové menšinové vládě Andreje Babiše (ANO), s nimiž se chce Zeman postupně setkat. Krátce po ní přijela do lánského zámku poslankyně ANO Klára Dostálová, která má vést ministerstvo pro místní rozvoj. Zeman už dříve avizoval, že vládu jmenuje poté, co se setká se všemi novými kandidáty na vládní posty. S pokračujícími ministry Richardem Brabcem, Robertem Pelikánem, Danem Ťokem, Martinem Stropnickým a Karlou Šlechtovou se nesejde, což zdůvodnil tím, že kvůli dřívějšímu termínu jmenování vlády na to není čas, navíc je všechny zná a je s jejich prací spokojen.

První vládní nováčci na Hradě: Zeman jednal s kandidátkou na ministryni práce a sociálních věcí

Muž chtěl v Rakousku útočit na vánočních trzích. Policie ho zadržela

Rakouská policie zadržela ve Štýrském Hradci 25letého občana Bosny a Hercegoviny, který podle ní plánoval teroristický útok na vánoční trhy. S odvoláním na polici o tom dnes informovala agentura APA. Podle listu Kurier se muž chtěl inspirovat atentátem na vánoční trhy v Berlíně, který si před rokem vyžádal 12 obětí. Občana Bosny a Hercegoviny policie zadržela již minulý týden v pátek v nouzové nocležně pro bezdomovce v hlavním městě rakouské spolkové země Štýrsko. Muž si podle několika svědků prohlížel na počítači ve společenské místnosti videa z loňských atentátů v jihofrancouzském městě Nice a v německé metropoli. V obou případech teroristé využili k útokům nákladní auta.

Zmařený teror v Rakousku: Muž chtěl útočit na vánočním trhu, inspiroval se kamionem z Berlína

Neštěstí ve Studénce bez viníků. Soud osvobodil všechny obžalované

Novojičínský soud dnes zprostil viny všech deset lidí, kteří byli obžalováni z obecného ohrožení kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008. V důsledku tragédie zemřelo osm lidí, zraněno jich bylo 95. Soud nyní v enormně sledovaném procesu předčítá rozsudek. Zproštění viny požadovali obhájci obžalovaných. Dnešní hlavní líčení vyvolalo velký zájem médií. Do soudní síně dorazili i někteří pasažéři, kteří nehodu přežili. Naopak jsou přítomni jen tři z deseti obžalovaných. Ostatní se omluvili a jednání se koná v jejich nepřítomnosti.

Soud zprostil viny všechny obžalované v kauze Studénka. Při neštěstí zemřelo osm lidí

10 tisíc lidí protestovalo v Bruselu. Chtěli podpořit sesazenou katalánskou vládu

Více než deset tisíc lidí se dnes v centru Bruselu sešlo na demonstraci na podporu Madridem sesazené katalánské vlády. Podle agentury AFP to uvedla mluvčí bruselské policie Ilse Van de Keerová. Akci pod heslem „Probuď se, Evropo" svolaly dvě katalánské separatistické organizace. Organizátoři původně uváděli, že očekávají až 20.000 lidí. Krátce před polednem se demonstranti vydali na pochod městem. Organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium svolaly demonstraci do takzvané evropské čtvrti belgické metropole.

„Probuď se, Evropo!" Tisíce lidí v Bruselu demonstrovaly na podporu sesazené katalánské vlády

Bitcoin překročil hranici 16 tisíc dolarů. Podle prognóz má dál růst

Hodnota digitální měny bitcoin pokořila další rekord, když se vyšplhala přes 16 000 dolarů. Tuto hodnotu překonala nejznámější digitální měna i na lucemburské burze BitStamp. Bitcoinu pomáhá očekávané spuštění obchodování s bitcoinovými termínovými kontrakty, které na největší burze s kontrakty CME začne za několik dní. Začátkem roku činila hodnota bitcoinu 1 000 dolarů, od té doby s občasnými výraznými výkyvy zaznamenává jeden rekord za druhým.

Další rekord bitcoinu. V noci překonal hranici 14 tisíc dolarů a nepřestává růst

SDÍLET
sinfin.digital