Den ve 30 vteřinách: Do prezidentských voleb může všech devět kandidátů, rozpočet skončil ve schodku

ČTK, adk

03. 01. 2018 • 18:51

Prezidentských voleb se smí účastnit všech devět kandidátů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Rozhodl o tom Ústavní soud, který odmítl stížnost Terezie Holovské. Státní rozpočet loni skončil se schodkem 6,2 miliardy korun. Je to druhý nejlepší výsledek od roku 1997. Co dalšího se dnes děje v Česku a ve světě?

Prezident 2018: Voleb se smí účastnit všech 9 kandidátů, ÚS zamítl žalobu Holovské

Přímé volby prezidenta se může zúčastnit všech devět kandidátů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Ústavní soud dnes odmítl stížnost Terezie Holovské. Kvůli vícenásobným podpisům zákonodárců Holovská neúspěšně zpochybnila u Nejvyššího správního soudu (NSS) kandidaturu pěti uchazečů o Hrad a poté se obrátila ještě na ústavní soudce. Po prezidentských volbách se chce Holovská opět obrátit na Nejvyšší správní soud.

Státní rozpočet loni skončil se schodkem 6,2 mld., je to druhý nejlepší výsledek od 1997

Státní rozpočet loni skončil se schodkem 6,2 miliardy korun, informovalo dnes ministerstvo financí. Předloni vykázal státní rozpočet přebytek 61,8 miliardy korun, loňský výsledek je druhý nejlepší od roku 1997. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Státní dluh loni stoupl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun.

Írán: Napříč zemí se konají provládní manifestace, analýza stavu země na INFO.CZ

Na manifestace uspořádané v asi deseti íránských městech na podporu vlády dnes přišly desítky tisíc lidí. Oznámila to íránská státní televize, která odvysílala záběry na davy z několika manifestací. Od čtvrtka se v zemi konají protivládní demonstrace, při nichž Íránci protestují po celé zemi nejen proti špatnému stavu ekonomiky, ale také proti vedení země. INFO.CZ situaci v zemi analyzovalo zde.

KLDR zprovoznila horkou linku se Soulem. Spekuluje se ale, že připravuje další test

Severokorejský vůdce Kim Čong-un rozhodl, že jeho země dnes znovu zprovozní pohraniční horkou linku zajišťující naléhavou komunikaci s Jižní Koreou. V televizním prohlášení to sdělil jeden z představitelů KLDR. Jižní Korea poté podle agentury AP oznámila, že se svým severním sousedem již zahájila na této lince předběžnou komunikaci s cílem prověřit, zda spojení dobře funguje. Velvyslankyně USA při OSN nicméně varovala, že se objevují zprávy, že KLDR chystá další raketový test. 

Spor o šátek: Kauzu somálské studentky a zdravotnické školy bude řešit Nejvyšší soud 

Sledovaný spor mezi somálskou dívkou a zdravotnickou školou se přesune k Nejvyššímu soudu. Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun za údajný zákaz nošení muslimského šátku hidžábu. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Soud prvního stupně obdržel na konci prosince dovolání, plyne z justiční databáze.

Krize pražské MHD: Kvůli nedostatku řidičů se dočasně prodlužují její intervaly

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) chybí zhruba osm procent řidičů a řidiček. V současné době jich podnik zaměstnává 4230. DPP proto navýšil například počet kurzů a rovněž nabízí benefity, které mají zájemce přilákat. Kvůli nedostatku řidičů budou až do 12. ledna 2018 platit prázdninové jízdní řády. Celkem má podnik 10.932 zaměstnanců a jeho jediným vlastníkem je hlavní město.

SDÍLET