Den ve 30 vteřinách: Egypt slíbil odškodnit pozůstalé pobodané Češky, průzkumy stále ovládá hnutí ANO

ČTK, ekb

Na žádost české diplomacie egyptský velvyslanec přislíbil, že se zasadí o odškodnění pro rodinu Češky, která zemřela na následky teroristického útoku v káhirské nemocnici. Kromě toho by Česko mělo dostat záznam z její pitvy. Předvolební průzkum agentury Median potvrdil vedoucí pozici hnutí ANO Andreje Babiše, za kterým by následovaly KSČM a ČSSD. Jaké další události by vás dnes neměly minout?

Velvyslanec Egypta přislíbil odškodné pro rodinu mrtvé Češky

Egyptský velvyslanec Abdar Rahmán Saláhaddín dnes na schůzce s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) slíbil, že se zasadí o uznání odškodného pro rodinu české turistky, která v noci na čtvrtek zemřela v káhirské nemocnici. Podle velvyslance česká strana dostane také záznam z pitvy zesnulé. O obojí česká diplomacie požádala nótou, kterou dnes Zaorálek předal egyptskému velvyslanci. Český ministr zahraničí se prý hodlá v nejbližších dnech setkat s pozůstalými, aby je seznámil s kroky, které diplomacie v případu podniká.

Každý se může vyléčit sám, i smrtelné nemoci a přerušenou míchu, za vším jsou emoce, tvrdí lékař

Median: ANO by v červenci získalo 27,5 %, koalice Lidovců a STAN 9,5 %

Podle volebního modelu agentury Median by sněmovní volby v červenci vyhrálo hnutí ANO, které by získalo 27,5 procenta hlasů. Druhá by byla KSČM (14,5 %) a třetí ČSSD se 14 procenty. Koalice KDU-ČSL a STAN, jež se za krátký čas po svém vzniku rozpadla, by zůstala těsně pod desetiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Do sněmovny by se s 11 procenty dostala také strana ODS, TOP 09 se 7,5 procenty a strana SPD Tomia Okamury s 5,5 procenty. Volební model vychází z průzkumu, který agentura provedla mezi 26. červnem a 24. červencem mezi tisícovkou lidí.

ČT: Policie odložila Babišovo oznámení kvůli uniklému záznamu schůzky s Přibilem

Policie odložila trestní oznámení, které podal šéf hnutí ANO Andrej Babiše kvůli uniklým nahrávkám jeho rozhovorů s novinářem Markem Přibilem. Nezjistily se totiž skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byla naplněna skutková podstata některého z trestných činů. S odkazem na státního zástupce Martina Černého to uvedla Česká televize. „S definitivní platností nebyly v této věci zahájeny úkony trestního řízení. Ta věc je vlastně skončená. Skutečnost, že dojde k nahrání někoho bez jeho souhlasu, ještě nezakládá trestní odpovědnost,“ citovala ČT Černého.

Favoritem bookmakerů je Drahoš

Předpokládaným vítězem bookmakerů sázkových kanceláří na prezidentské volby už je bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Prezident Miloš Zeman naopak ztrácí, šance textaře a podnikatele Michala Horáčka zůstávají zhruba stejné. V poslední době se na něj však začíná dotahovat ministr obrany Martin Stropnický. Kurz na vítězství Drahoše klesl na 2,1:1, naopak u Zemana se zvýšil na 3,2:1 až 3,5:1. Nejvíce tiketů stále připadá Zemanovi, jde ale spíše o starší sázky. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které dnes oslovila ČTK.

Rusko vyzvalo USA k odvolání diplomatů

Z Ruska by mělo odejít 200 až 300 příslušníků amerického diplomatického zastoupení. Agentuře Ria Novosti to dnes řekl nejmenovaný zdroj z Moskvy. Ke snížení počtu diplomatického a technického personálu USA v Rusku dnes vyzvalo ruské ministerstvo zahraničí, od 1. září by zde mělo pracovat pouze 455 lidí. Kolika osob se bude toto rozhodnutí týkat, oficiálně oznámeno zatím nebylo. Moskva tak reaguje na návrh nových amerických sankcí proti Rusku, které v úterý odhlasovala americká Sněmovna reprezentantů a v noci na dnešek i Senát.

Muž v supermarketu bezhlavě bodal do lidí, jednoho ze zákazníků zabil, další jsou zranění

Konec pákistánského premiéra

Pákistánský premiér Naváz Šaríf dnes rezignoval. Učinil tak poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat svou funkci kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů. Podle nejvyššího soudu by měl z funkce odejít také ministr financí Išak Dar. Soud rovněž nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování premiéra a jeho rodinných příslušníků pro podezření z korupce. Šaríf v reakci uvedl, že na úřad rezignuje, aby ukázal, že soud respektuje. Zároveň ale sdělil, že má vůči verdiktu „velké výhrady“ a že je připraven využít všechny své „právní možnosti“.

SDÍLET
sinfin.digital