Den ve 30 vteřinách: Fake news i podpora premiéra. Česko žije prezidentskými volbami

ČTK, vkr

Horečka prezidentských voleb zasáhla Česko. Premiér Andrej Babiš dnes vyjádřil podporu současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Na Zemanova největšího soupěře, bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, mezitím zamířily dezinformace a fake news. Co dalšího se v Česku i za jeho hranicemi ve čtvrtek děje?

Prezident 2018: Babiš ve volbách podpořil Zemana, voliče ANO k tomu ale přímo nevyzval

Premiér Andrej Babiš bude v prezidentských volbách podporovat současného prezidenta Miloše Zemana, kterého považuje za silnou osobnost. Na dnešní tiskové konferenci premiér uvedl, že jde o jeho vlastní názor, nikoliv postoj hnutí ANO. To žádné oficiální vyjádření nechystá. Voliči hnutí ANO podle Babiše mají vlastní hlavu a nepotřebují, aby jim někdo ohledně volby prezidenta radil. Babiš rovněž odmítl, že by s prezidentem měl dohodu, jak v minulosti tvrdili někteří politici dalších stran. Současný prezident podle Babiše uvedl, že Zeman sice polarizuje společnost, ale nekrade a nežije z politiky, ale pro politiku.

Babiš bude volit Zemana. Byl za mnou Mynář, ale žádné dohody nemáme, tvrdí

Objevují se další dezinformace ohledně kandidátů, týkají se hlavně Drahoše

Jen den před prvním dnem českých prezidentských voleb se objevily dezinformace o jednom z nejvážnějších vyzyvatelů současného prezidenta Miloše Zemana. Podle neověřených informací má mít bývalý předseda Akademie věd ČR nemanželského, nepřiznaného syna. Drahoš tyto spekulace důrazně odmítl. „Nemám žádného nemanželského ani manželského syna,” uvedl prezdidentský kandidát pro server INFO.CZ.

Kampaň přitvrzuje. Objevují se další dezinformace, cílí opět na Drahoše

Servery iHned.cz a Aktuálně.cz zveřejnily český překlad zprávy OLAF k Čapímu hnízdu

Servery Aktuálně.cz a Hospodářské noviny ve čtvrtek zveřejnily v redakčním překladu kompletní znění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování dotace pro farmu Čapí hnízdo. Úřad OLAF v závěrech zprávy píše o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie. Evropská komise má podle úřadu právo odmítnout poskytnutí finanční podpory pro farmu. Proti zprávě OLAF se ohradila společnost Imoba, která farmu Čapí hnízdo vlastní.

Volební kalkulačka: Se kterým prezidentským kandidátem se nejvíce shodujete?

Zakladatel WikiLeaks Assange získal ekvádorské občanství, dál mu hrozí vydání do USA

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který kvůli obavám z vydání do USA žije už pět a půl roku na ekvádorské ambasádě v Londýně, dostal ekvádorské občanství. Informaci přinesl ekvádorský deník El Universo, podle agentury Reuters je Assange v databázi ekvádorských občanů. Ekvádorské ministerstvo zahraničí, ani Assange či jeho právníci se však zatím k informaci nevyjádřili. Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor udělil politický azyl.

Assange dostal ekvádorské občanství, hrozba vydání do USA ale trvá

Naděje pro Colloredo-Mansfeldovou: Podle Štrasburku má šanci na mobiliář zámku Opočno

Evropský soud pro lidská práva podpořil snahu Kristiny Colloredo-Mansfeldové o obnovení řízení u českých soudů ohledně vydání mobiliáře zámku Opočno. Konkrétně jde o to, že české soudy neuvedly mezi důkazy rozhodnutí československého ministerstva zemědělství z roku 1947 o zestátnění Opočna, vyplývá z písemného rozsudku, který dnes soud zveřejnil. Český ústavní soud potvrdil, že Colloredo-Mansfeldová si nyní u něj může požádat o obnovu řízení. Podle právního zástupce Jakuba Fröhlicha jeho klientka verdikt vítá. "Ví, že ta cesta není u konce, ale z rozhodnutí má radost," řekl Fröhlich.

Colloredo-Mansfeldovi a Opočno: Naději na obnovu řízení získali hned od dvou soudů

Češka zadržená v Pákistánu s heroinem je ve vazbě, termín soudu je nejasný

Jednadvacetiletá Češka, která byla ve středu zadržena celníky na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, je ve vazbě v tamní věznici, uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí. Po skončení vyšetřování, které podle odhadu ministerstva může trvat týdny, pravděpodobně začne samotný soud. Termín soudního líčení stanoven nebyl, doplnila mluvčí Irena Valentová. „Zadržená Češka se již nyní nachází ve vazbě v láhaurské věznici Kotlakhpat. Vyšetřování by měli i nadále provádět celníci, po jeho skončení by mohl začít soud," dodala Valentová.

Pašeračku Terezu drží na celnici. Víme, kdy by mohla stanout před pákistánským soudem

SDÍLET
sinfin.digital