Den ve 30 vteřinách: Havlíček s Medkem odmítli ministerské posty a Piráti potvrdili, že Babišovu vládu nepodpoří

ČTK, ekb

I druhý listopadový den se v Česku řešilo především sestavováním vlády, kterým byl v úterý pověřen šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Některé klíčové rezorty, jako je například ministerstvo průmyslu a obchodu, se mu ale zatím obsadit nepodařilo. Ve Spojených státech je zase tématem číslo jedna teroristický útok na Manhattanu, jehož pachatel by měl být podle dnešního prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa popraven. Jaké další události by vám dnes neměly uniknout?

Babišovi stále chybí ministři: Havlíček odmítl vedení průmyslu, Medek kultury

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš, který byl Milošem Zemanem v úterý pověřen sestavením vlády, stále hledá ministry do nového kabinetu. Nabídku na funkci ministra průmyslu odmítl například šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že mu vládní angažmá neumožňují jeho další aktivity. Nabídku na vedení ministerstva kultury odmítl z rodinných, profesních i osobních důvodů i hudební skladatel Ivo Medek. Babiš nepochodil ani u bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého, podle kterého by se pozice nedala sloučit s jeho podnikáním.

Švejnar, Vildumetzová, Kmoníček. Jak by mohla vypadat nová vláda?

Piráti po schůzce s prezidentem potvrdili, že Babišovu vládu nepodpoří

Prezident Miloš Zeman dnes během schůzky v Lánech doporučil Pirátům, aby se účastnili na vládě, kterou sestavuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Zástupci strany mu nicméně vysvětlili, že v souladu se svou předvolební strategií budou v opozici. Novinářům to po schůzce řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Piráti vylučují spolupráci s Babišem mimo jiné kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které kromě šéfa ANO figuruje také místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. S hlavou státu Piráti probírali například i svůj návrh na přímou volbu hejtmanů, starostů a primátorů.

Útočník, který v úterý v New Yorku zabil osm lidí, by měl být podle Trumpa popraven

Atentátník Sayfullo Saipov, který v úterý najel na Manhattanu do davu a zabil osm lidí, by měl být popraven. Na twittteru to napsal prezident Spojených států Donald Trump, který již ve středu prohlásil, že vážně uvažuje o převezení Saipova do americké věznice Guantánamo na Kubě, ve které USA po teroristických útocích ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu. S Guantánamem si to dnes ale americký prezident rozmyslel. „Newyorský terorista byl šťastný, když požádal o vyvěšení vlajky IS (Islámského státu) ve svém nemocničním pokoji. Zabil osm lidí a vážně jich zranil 12. Měl by dostat trest smrti!“ napsal Trump. O tom, že Saipov žádal vyvěšení vlajky teroristického hnutí ve svém pokoji, informovala americká média s odvoláním na dokumenty předložené soudu.

Kuba se může dočkat redesignu politického systému. Role se rozdělí, říká pro INFO.CZ kubánský odborník

Lékař Hilšer získal dostatečnou podporu senátorů a může kandidovat na prezidenta

Lékař a aktivista Marek Hilšer má k dispozici dostatek senátorských podpisů, které mu otevírají cestu ke kandidatuře na Pražský hrad. Řekl to dnes novinářům na tiskové konferenci. Hilšer sháněl i občanské podpisy, dostal jich 43 850, což by ke kandidatuře nestačilo. Novinářům dnes řekl, že nechtěl, aby snaha o získání občanských podpisů přišla nazmar. Rozhodl se proto požádat o podporu senátory. Do prezidentské volby ho navrhuje 11 senátorů. Zařadil se k dalším sedmi uchazečům o post prezidenta, kteří mají podle dostupných informací zajištěné zákonem stanovené podpisy občanů, poslanců nebo senátorů.

Soud: Pokuta za zveřejnění videa ze zatýkání Nagyové neplatí, šlo o veřejný zájem

Soud dnes pravomocně zrušil rozhodnutí, kterým Úřad pro ochranu osobních údajů uložil ministerstvu vnitra pokutu 60 000 korun za zveřejnění policejního videa ze zatýkání Jany Nečasové (dříve Nagyové). Soudci dali vnitru za pravdu v tom, že na televizním odvysílání záznamu zadržení tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) byl veřejný zájem, který převážil nad právem Nečasové na soukromí. Podle soudu měla veřejnost právo přesvědčit se o tom, že postup policistů při zadržení byl v pořádku, což Nečasová zpochybňovala. „Ztráta důvěry v policii by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro fungování státu,“ konstatoval soudce Jan Kratochvíl.

Zeman neudrží lopatu a lidem káže, v hlavě se mu to popletlo, tvrdí lékař a jeho vyzyvatel Hilšer

Bitcoin dál láme rekordy: Jeho hodnota poprvé překročila hranici 7000 dolarů

Hodnota digitální měny bitcoin dnes poprvé překročila hranici 7000 dolarů, během dopoledne se zvýšila o dalších více než sedm procent až na 7045 USD (154 545 Kč). Od začátku roku cena vzrostla zhruba na sedminásobek, tedy asi o 600 procent. Nejnovějším stimulem k pokračujícímu růstu ceny bitcoinu je podle analytiků zřejmě oznámení amerického burzovního operátora CME Group, že hodlá ještě ve čtvrtém čtvrtletí zahájit obchodování s termínovými kontrakty na tuto kryptoměnu. Za necelý měsíc tato bitcoin prolomil tři bariéry, 12. října překročila 5000 dolarů a 20. října 6000 dolarů.

 

SDÍLET
sinfin.digital