Den ve 30 vteřinách: KLDR provedla další raketový test, sněmovní komise znovu vyslechla novináře Přibila

ČTK, ekb

Severní Korea dnes poprvé odpálila raketu středního doletu schopnou nést jadernou hlavici, která přeletěla Japonsko. Kromě severokorejských sousedů na test reagoval i americký prezident Donald Trump, podle kterého jsou „na stole všechny možnosti“. Sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů dnes také ukončila výslechy svědků. Postoupila tak o krok blíž k závěrečné zprávě, kterou mají poslanci vypracovat do 8. září. Co dalšího se dnes dělo v Česku a ve světě?

KLDR provedla další raketový test. Raketa přeletěla ostrov Hokkaidó

Severní Korea v noci na dnešek vůbec poprvé odpálila balistickou střelu středního doletu navrženou nést jadernou hlavici, která přeletěla Japonsko. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea v reakci na test KLDR požádaly o svolání mimořádné schůzky Rady bezpečnosti OSN na dnešní odpoledne. Americký prezident Donald Trump ohledně dalšího postupu vůči Pchjongjangu prohlásil, že „na stole jsou všechny možnosti“. Podle jihokorejských činitelů šlo o raketu Hwasong-12, která byla odpálená z mobilního odpalovacího zařízení umístěného na mezinárodním letišti v Pchjongjangu a po přeletu nad Japonskem dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó.

Hráze v Houstonu nezvládají zadržovat vodu a přetékají. Město může smést několikametrová vlna

Sněmovní komise k únikům ze spisů vyslechla další svědky, mj. novináře Přibila

Sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů dnes ukončila výslechy svědků. Komise nejprve vyslechla bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila, a to kvůli rozdílům v poskytnutých výpovědích. Podle jejího předsedy Martina Plíška však rozdíly ve výpovědi zůstaly i po dnešním slyšení. Plíšek zatím nechtěl předjímat, zda například poslanci podají na Přibila trestní oznámení kvůli křivé výpovědi. Před komisi dorazil také předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, který měl vysvětlit, jak jsou spisy a informace zabezpečeny na soudech. Komise si pozvala i ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, se kterým chtěla mluvit mimo jiné o nastavení pravomocí a o statistice případů úniků informací, kterou od něj obdržela

Finanční správa chce promluvit k údajné likvidaci FAU. Žádá o zbavení mlčenlivosti

Finanční správa dnes vyzvala firmu FAU, aby ji zbavila mlčenlivosti. Bez zbavení mlčenlivosti se totiž správa nemůže vyjadřovat k podrobnostem případu, ve kterém čelí podezření, že se snažila svojí činností firmu účelově zlikvidovat na žádost bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO). Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Firma se po zásahu Finanční správy dostala do insolvence loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Na internetu se v posledních dnech objevila nahrávka, na které předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Babiš o firmě hovoří. Babiš v pondělí odmítl, že v době svého působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval.

Terorismus porazíme, když se stane součástí našeho života, říká chirurg Lékařů bez hranic Šebek

Ombudsmanka Šabatová odhalila, že v celách dochází k ponižování zadržených

Ombudsmanka Anna Šabatová odhalila při kontrolách policejních cel ponižování či nedostatečné seznamování zadržených s jejich právy. „Jestliže se například každá umístěná osoba musí svlékat donaha a dělat dřepy nebo dostane základní hygienické potřeby jen na výslovnou žádost, je třeba mluvit o ponižujícím jednání,“ uvedla. Veřejná ochránkyně práv v předchozích dvou letech zkontrolovala 47 policejních cel předběžného zadržení ve 14 obvodních oddělení policie. Zprávu z návštěv Šabatová zaslala policejnímu prezidentovi. Policie zatím kritiku nechtěla komentovat.

Katastrofální záplavy v Texasu: mrtvých přibývá, voda má nadále stoupat

V Texasu, který po hurikánu Harvey čelí rozsáhlým záplavám, se dnes podle předpovědi situace nezlepší, protože oblast nadále bičují prudké deště. Evakuaci bude možná potřebovat 30.000 lidí. Hlášeno je zatím nejméně devět mrtvých. Záchranáři se ale obávají, že až začne voda opadat, bude počet mrtvých stoupat. V Texasu se dnes očekává prezident Donald Trump. Harvey udeřil v pátek večer místního času a dosud nejvíce postihl čtvrté největší město země Houston. Hurikán pak zeslábl na bouři, která se má začít přesouvat dále na východ a na sever. Očekává se, že postihne také Louisianu a zasáhne i Mississippi, možná až Alabamu. Škody zatím nebyly vyčísleny, avšak očekává se, že budou masivní a že se oblast nepodaří plně obnovit do konce současného Trumpova mandátu. 

Šéf lidovců Bělobrádek se bezdůvodně obořil na ženu, které zemřel pes. Píše podle něj jako „městská eko-etno-bio vychrtlina“

Bělobrádek vyvolal pozdvižení. Bezdůvodně se obořil na ženu, které zemřel pes

Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes na Facebooku rozčílil desítky Čechů, když se opřel do ženy, která ve statusu popsala úmrtí jejího psa. „Neumřel. Umírají pouze lidé. Zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena...,“ vložil se do debaty pod statusem Bělobrádek, vzděláním veterinář. „Dávat zvířatům lidské vlastnosti a používat u nich lidské výrazy (umírat, jídlo, jíst, kakakat atd.) je modernistické, levicové a liberální a hodí se k městské eko-etno-bio vychrtlině s korálky na krku, náušnicemi v nose, pupku a obočí, s plandající sukní (lunty) a pijící čaje z misky,“ napsal také v komentáři, za který sklidil silnou vlnu kritiky. 

SDÍLET
sinfin.digital