Den ve 30 vteřinách: Kubera má dost podpisů pro boj o Hrad, Polsko se postavilo Bruselu

ČTK, adk

V boji o Pražský hrad se rýsuje další kandidát. Dostatek senátorských podpisů pro kandidaturu získal místopředseda horní komory Jaroslav Kubera z ODS. Polští poslanci schválili kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu. Co dalšího se dnes děje v Česku i v zahraničí?

Další muž v boji o Hrad: Kubera (ODS) má dost senátorských podpisů na kandidaturu

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nasbíral podle serveru iDnes.cz mezi kolegy v horní komoře Parlamentu dost podpisů, aby se mohl ucházet o funkci prezidenta. V Senátu získal 15 podpisů, na kandidaturu jich stačí deset. Zda bude o funkci usilovat, se chce rozhodnout až na poslední chvíli i v závislosti na tom, kteří další kandidáti se přihlásí. Ti dosavadní ho neoslovují. Kubera také uvažuje, že by se podpisy pokusil nasbírat i mezi poslanci, i když je již nepotřebuje.

Oko za oko. Obyvatelé Mosulu se mstí rodinám Islámského státu, útočí i na jejich děti

Polští poslanci schválili reorganizaci nejvyššího soudu, EU hrozí i zastavením dotací

Dolní komora polského parlamentu, Sejm, schválila kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu, přestože se jeho návrh stal předmětem široké mezinárodní kritiky, a to i ze strany Evropské komise. Česká eurokomisařka Věra Jourová Polsku pohrozila odebráním dotací z evropských fondů. Justiční reforma podle jejích odpůrců v Polsku ruší dělbu moci. Zákon musí nyní ještě schválit horní komora, Senát, v němž má ale vládnoucí strana Právo a spravedlnost rovněž většinu. Zbrzdit přijetí sporné reformy může ještě prezident Andrzej Duda. Ten pohrozil, že zákon vetuje, pokud se kontroverzní soudní reforma nezmění a nebude přijata jím navržená změna zákona o soudní radě.

Polsko se postavilo Bruselu. Schválilo kontroverzní zákon o nejvyšším soudu, může přijít o dotace z EU

Babiš a novinář z odposlechů se sejdou u komise, která šetří únik z policejních spisů

Před sněmovní komisí k únikům informací z vyšetřovacích spisů by měli v úterý vypovídat bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a novinář jeho bývalého deníku Marek Přibil. Potvrdil to předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). Právě aféra kolem Babiše a Přibila vznik komise podnítila. Na slyšení by měli v úterý přijít také zástupci České advokátní komory. Další pozvané svědky členové komise zřejmě vyslechnou až na dalších zasedáních.

Pavučina lží kolem Liglassu. Nově zveřejněná fotografie usvědčuje firmu z další blamáže

Trump je půl roku prezidentem USA: Hlas by mu dnes dalo 88 procent jeho voličů

Osmaosmdesát procent Američanů, kteří loni ve volbách odevzdali hlas Donaldu Trumpovi, by ho po půl roce ve funkci podpořilo znovu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnila agentura Reuters. Zbývajících 12 procent už by pro Trumpa nehlasovalo. Sedm z 12 procent zklamaných voličů neví, jak by si ve volbách počínalo, zbylých pět procent by dalo hlas jinému kandidátovi, ukázal průzkum, který agentura uspořádala ve spolupráci se společností Ipsos.

Tekutá vejce od Agrofertu značku Regionální potravina nedostanou, rozhodl Jurečka. Babišova firma zuří

Vejce od Agrofertu nedostanou regionální ocenění, podle firmy kvůli politice

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) neudělí značku Regionální potravina „tekutým" vejcím společnosti Papei z koncernu Agrofert. Produkt firmy Papei s názvem Chytrá vejce vzniká tak, že se slepičí vejce rozbijí, tepelně ošetří a nalijí do krabiček. Koncern Agrofert, který donedávna vlastnil bývalý vicepremiér Andrej Babiš (ANO), je jedním z čelních českých producentů potravin. O tom, že by společnost měla podle hodnotitelů ocenění získat, informoval v červenci Státní zemědělský intervenční fond. Firma mluví o předvolebním boji.

Hysterický boj proti tukům je omyl, zapomeňte na diety, radí odbornice

Lidstvo už vyrobilo 8,3 miliardy tun plastů. Váží stejně jako miliarda slonů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit přírodu, protože končí v odpadních jámách a v oceánech. Zjistila to nová studie amerických vědců publikovaná v časopise Science Advances. Veškerý tento odpad by dokázal pokrýt celou Argentinu, což je osmá největší země světa. Hmotnost plastů odpovídá zhruba miliardě slonů nebo 25 tisícům budovám newyorské Empire State Building.

SDÍLET
sinfin.digital