Den ve 30 vteřinách: Lékaři zavřeli ordinace a Zeman v Plzeňském kraji narazil na odpor

ČTK, adk

Kolem sedmi tisíc lékařů neotevřelo své ordinace. Protestem chtějí dát najevo nesouhlas se systémem odměňování a nárůstem byrokracie. Ministr zdravotnictví jim vzkázal, že na platy peníze nejsou. Co dalšího důležitého se dnes děje v Česku a ve světě?

7 000 lékařů na protest neordinovalo

Kolem sedmi tisíc praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů neotevřelo své ordinace na protest proti nárůstu byrokracie, podfinancovaným praxím a zavedení elektronického receptu od příštího ledna. K akci se připojily i některé lékárny, které byly půl hodiny mimo provoz. Nesouhlasí se systémem odměňování, kvůli kterému podle nich hrozí zánik malých lékáren. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) ale peníze pro praktiky nejsou. Z 16 miliard korun půjde většina na vyšší platy v nemocnicích a drahou specializovanou léčbu, zbývající čtyři miliardy byly rozděleny mezi ostatní.

Není z čeho lékařům přidat, tvrdí ministr zdravotnictví. Ordinace jsou mezitím zamčené

Zeman je v Plzeňském kraji. Někteří politici se s ním odmítli setkat

Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Plzeňského kraje. Někteří politici se s ním však odmítli kvůli jeho slovům o Krymu setkat. Zeman minulý týden prohlásil, že obsazení Krymu Ruskem je "fait accompli", tedy hotová věc. Prezident ve středu své tvrzení zopakoval, ale zdůraznil, že tím anexi Krymu nelegitimizuje. Další politici odmítli účast na slavnostním obědě s prezidentem s tím, že se nechtějí podílet na jeho předvolební kampani, za kterou návštěvy krajů považují. Setkání na krajském úřadě se nezúčastnili například zastupitelé za TOP 09 Jiří Pospíšil, Jiří Dort a Richard Pikner.

Zeman se v Plzni dočkal kvůli Krymu chladného přijetí. Tvrdí ale, že anexi nelegitimizoval

Drůbežáři varují: vejce budou dál zdražovat

Vejce v obchodech letos zdražují. Podle údajů Českého statistického úřadu nyní jedno stojí 3,6 koruny, na začátku roku bylo o dvacetník levnější. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé může cena vzrůst i na více než pět korun, zvlášť před Vánocemi. Na vině je podle ní nedostatek nosnic v Evropské unii, které byly kvůli aféře s insekticidem fipronilem odstavené nebo vybité.

Vejce jsou nové máslo. Do Vánoc podle odborníků výrazně zdraží, můžou stát i víc než 5 korun za kus

Přední zahraniční weby píší v souvislosti s volbami o růstu populismu a riziku pro EU

Nadcházející parlamentní volby v České republice vedle politického vývoje v Polsku a Maďarsku mohou přispět k dalšímu rozklížení evropské jednoty. Napsal to list The New York Times s tím, že favoritem hlasování je mediálně protřelý miliardář Andrej Babiš, jehož rétorika nepostrádá populistické a silácké zabarvení. Deník The Washington Post poznamenal, že možný budoucí premiér Babiš rozděluje českou veřejnost a nápadně se podobá americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Českým volbám se věnuje i agentura Bloomberg, která poskytla průvodce investorům do tuzemských akcií, nebo web Huffington Post.

Populistický silák, který může ohrozit jednotu EU, hodnotí Babiše američtí komentátoři

Kulhánek získal podporu pro prezidentskou kandidaturu

Mezi účastníky lednových prezidentských voleb se zařadí i bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. K dispozici má 23 podpisů poslanců. Na tiskové konferenci to řekl miliardář a předseda obnovené ODA Pavel Sehnal, který Kulhánkovi kandidaturu platí. Kulhánek podle něj už minulý týden kandidaturu oznámil na ministerstvu vnitra. K dispozici má také 35 tisíc podpisů voličů. Kulhánka prý podpořili poslanci z pěti až šesti stran. Shánět bude i další poslanecké podpisy.

Kulhánek může kandidovat na prezidenta. Stejně jako zbrojař Hynek sehnal podporu poslanců

Aktivisté zůstanou v autonomním centru Klinika i přes rozhodnutí soudu

Aktivisté zůstanou v Klinice v pražské Jeseniově ulici i přes rozhodnutí soudu, že ji musí opustit. Oznámili to na tiskové konferenci. Dnes jim vypršela exekuční lhůta pro odchod, kterou stanovil soud, a ve čtvrtek mají dům předat majiteli, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014.

Aktivisté Kliniku na Žižkově neopustí. Zůstanou v ní navzdory rozhodnutí soudu

SDÍLET
sinfin.digital