Den ve 30 vteřinách: Madrid se omluvil za násilí v Katalánsku, KSČM chce svolat schůzi k těžbě lithia

ČTK, vkr

Zástupce madridské vlády se omluvil za postup policie v Katalánsku, ozbrojené složky tam minulý víkend ve snaze zabránit nelegálnímu referendu zranily stovky lidí. Centrální vláda nicméně v pátek rovněž usnadnila katalánským firmám přesun mimo autonomní území. Komunistická strana Čech a Moravy chce ještě do voleb svolat mimořádnou schůzi k těžbě lithia. Ruku by pro svolání nejspíše zvedli i poslanci SPD a hnutí ANO. Co dalšího se dnes v Česku i za jeho hranicemi děje? 

Madrid se omluvil za postup policie v Katalánsku

Zástupce Madridu v regionu Katalánska Enric Millo se dnes v televizním rozhovoru omluvil za policejní násilí v den referenda o nezávislosti. „Když vidím ty záběry a vím, že lidé byli mláceni, vytlačováni a jeden člověk dokonce hospitalizován, musím si to vyčítat a omluvit se jménem zasahujících policistů,“ řekl Millo. Španělská vláda v pátek rovněž schválila nařízení, které v souvislosti s napjatou situací mezi Madridem a Barcelonou usnadňuje firmám přemístění jejich sídla z Katalánska. Krok, který může negativně ovlivnit finanční situaci regionu usilujícího o samostatnost, hodlají urychleně využít některé společnosti včetně třetí největší španělské banky Caixabank.

Madrid chce Katalánsko dostat přes ekonomiku. Usnadnil tamním firmám přesun z regionu

KSČM chce do voleb svolat mimořádnou schůzi k těžbě lithia

KSČM se snaží ještě do voleb vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny k těžbě lithia, které se využívá k výrobě baterií. Zatím však není jisté, zda se straně podaří pod žádostí o svolání schůze shromáždit potřebný počet podpisů. Je jich potřeba 40, KSČM má ale jen 33 poslanců. K žádosti se však připojili i někteří poslanci sociální demokracie a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Poslanecký klub vládního hnutí ANO nicméně podpoří svolání mimořádné schůze Sněmovny k těžbě lithia v Česku, pokud to KSČM navrhne, uvedl volební lídr hnutí v Pardubickém kraji a předseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník. Předpokládá, že pokud by byla žádost o svolání schůze k dispozici na poslaneckém klubu, mohli by své podpisy připojit poslanci ANO. Jeho šéf Andrej Babiš se kvůli tématu dostal do ostrého sporu se špičkami ČSSD.

Boj o lithium: „Je to krádež ČSSD za bílého dne,“ tvrdí Babiš

Travel Service chce ovládnout ČSA. Koupí podíl státu a Korejců

Společnost Travel Service ovládne většinový podíl v Českých aeroliniích. Se současnými akcionáři ČSA, leteckou firmou Korean Air a státní firmou Prisko, se dohodla na odkupu jejich akcionářských podílů. Stát ale ještě může od smlouvy odstoupit do pěti pracovních dnů po obdržení posledního souhlasu antimonopolního úřadu v případě, že se tak rozhodne, uvedla společnost Travel Service. Spojením má na trhu vzniknout nový dopravce s flotilou až 80 letadel. Ministerstvo financí, které se prostřednictvím firmy Prisko transakce účastní, zatím však definitivně nerozhodlo, že státní podíl skutečně prodá. „Rozhodnutí Priska, potažmo ministerstva financí, zda se této transakce bude účastnit či nikoli, doposud nepadlo," sdělila Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení MF.

Konec národních aerolinek. Stát a Korejci prodají podíly v ČSA

Pozůstalí a veřejnost se v Národním divadle naposledy rozloučili s Janem Třískou

Ve smutečně vyzdobené historické budově Národního divadla v Praze se lidé naposledy rozloučili s hercem Janem Třískou. Mimořádný umělec, který oslovil několik generací diváků a inspiroval mnohé další umělce, tragicky zemřel 25. září ve věku 80 let. Divadlo se otevřelo už v 9:30, dvě až tři stovky lidí na otevření čekaly ve frontě až k Masarykovu nábřeží. Většina z nich měla připravenou květinu, kterou s poklonou položila před katafalk s rakví. U ní byly s věnci rodiny také květinové dary prezidenta, premiéra, ministerstva kultury, České filharmonie, Dagmar Havlové, pražských divadel Na Jezerce, Na zábradlí, Archy, vinohradské scény či Národního divadla, kde Tříska začínal už jako posluchač DAMU.

Ukrajina schválila zákon o integraci Donbasu

Ukrajinský parlament po čtvrtečním nezdaru schválil v prvním čtení klíčový zákon o budoucí reintegraci Donbasu, jehož značnou část už čtvrtým rokem ovládají proruští separatisté. O rok také prodloužil zvláštní správní režim v této východoukrajinské oblasti. Pro zákon o Donbasu nakonec hlasovalo 233 poslanců, k přijetí bylo zapotřebí 226 hlasů. Stalo se tak poté, co z předlohy zmizela zmínka o minských mírových dohodách, což podle tisku požadovali mnozí poslanci, a to i vládních stran. Po hlasování předseda sněmovny Andrij Parubij prohlásil, že ukrajinský parlament tímto způsobem označil Rusko za agresora. Ještě před hlasováním se nicméně strhla rvačka, když se poslanec z nacionalistické strany Svoboda pokoušel zabránit hlasování fyzickým útokem na předsedu, ale poslanci vládních stran ho nenechali projít.

Okupace a Rusko jako agresor. Ukrajinský parlament schválil výbušný zákon o Donbasu

Nobelovu cenu za mír získala Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní

Letošní Nobelovu cenu za mír získala Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Dostala ji za upozorňování na nebezpečí jaderných zbraní a podporu úsilí OSN o dojednání dohody zakazující jaderné zbraně, zdůvodnil dnes své rozhodnutí norský Nobelův výbor. ICAN ocenění dostala za upozorňování na "katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení smluvního zákazu takových zbraní", uvedla předsedkyně Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová ve zdůvodnění rozhodnutí.

Nobelovu cenu míru dostala Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní, pomohla jí KLDR

SDÍLET
sinfin.digital